Trump karşıtlığı bu kez işe yaramadı!

Amerikan tarihinin en fazla para harcanan özel seçiminde, Temsilciler Meclisi koltuğu için yapılan yarışta ipi Cumhuriyetçi Handel göğüsledi.

Trump karşıtlığı bu kez işe yaramadı!

ABD'nin Georgia eyaletindeki Temsilciler Meclisi üye seçimini Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Karen Handel kazandı.

6. BÖLGE İÇİN ÖZEL SEÇİM

Temsilciler Meclisi'ne 14 üye gönderen Georgia'da Kongre Üyesi Tom Price'ın sağlık Bakanı olmasıyla boşalan 6. bölge için özel seçim yapıldı.

Oyların yüzde 99'unun sayılmasının ardından açıklanan resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyetçi aday Handel oyların yüzde 52,6'sını, rakibi Demokrat aday Jon Ossoff ise yüzde 47,4'ünü elde etti.

ADAYLAR 50 MİLYON PARA HARCADILAR

Cumhuriyetçi Parti eğilimli bölgede yapılacak seçime iki partinin de ekstra önem vermesi üzerine eyalet, ABD tarihinde Temsilciler Meclisi koltuğu için en fazla para harcanan seçim kampanyasına sahne oldu.

ABD medyası iki adayın seçim kampanyası için toplamda 50 milyon dolardan fazla para harcadıklarını duyurdu.

Donald Trump'ın ocak ayında görevi devralmasının ardından gerçekleşen seçim, yeni başkan adına güvenoyu anlamına da gelecekti. Trump, seçim kampanyası boyunca attığı Twitter mesajlarıyla Cumhuriyetçi aday Handel'a destek verdi.

Demokrat aday Ossoff'un vergileri artıracağını ve seçim bölgesinde yaşamadığını iddia eden Trump, Cumhuriyetçi aday için oy istemişti. Sonuçların belli olması üzerine yeniden tweet atan Trump, "Karen Handel'i büyük seçim başarısı dolayısıyla kutluyorum. Seninle gurur duyuyoruz" mesajını paylaştı.

DEMOKRATLAR ANTİ-TRUMP RÜZGARINI KULLANMADI

Demokrat Parti, ülke genelinde Trump'ın icraatlarına duyulan tepki rüzgarını arkasına alarak geleneksel olarak Cumhuriyetçi olan bölgede seçimi kazanıp gelecek yıl yapılacak Temsilciler Meclisi seçimleri için moral kazanmayı amaçlıyordu.

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Paul Ryan da yayımladığı mesajla Handel'i tebrik etti. Çok zorlu bir yarıştan galip çıktıklarını belirten Ryan, Demokrat Parti'nin tüm ABD genelinde bu seçime yatırım yaptığını ama yine de Handel'i  yenemediklerini vurguladı.

Öte yandan Güney Carolina'da, Beyaz Saray'a bütçe direktörü olarak atanan Mick Mulvaney'den boşalan Temsilciler Meclisi koltuğu için yapılan özel seçimi de Cumhuriyetçi aday kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Mulvaney oyların yüzde 51'den fazlasını  topladı. Demokrat rakibi Archie Parnell ise yüzde 48 civarında oy aldı.

Her iki yılda bir seçim yapılan 438 sandalyeli Temsilciler Meclisinde 2010 yılından bu yana çoğunluğu Cumhuriyetçi Parti elinde bulunduruyor. Temsilciler Meclisi için gelecek yıl 6 Kasım tarihinde ülke genelinde seçim yapılacak.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2017, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER