Öğretmenlere 40 yaş Müjdesi !

Danıştay'dan öğretmenlere '40 yaş'müjdesi geldi. Danıştay bir öğretmenin başvurusu üzerine aldığı kararda 'Usta öğreticinin atamasında 40 yaş şartı aramak hukuka ve hakkaniyete aykırı' dedi.

 Öğretmenlere 40 yaş  Müjdesi !
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul: "Memurlara 1 Ocak 2014'ten itibaren geçerli olmak üzere brüt 175 lira taban aylığa zam yapılacak." Danıştay: "Ücretli ya da usta öğretici olarak görev yapanlar, 40 yaşını doldurmuş olsa da Milli Eğitim Bakanlığı'nca ilk ataması yapılabilecek."

MEB'e bağlı bir anaokulunda usta öğretici olarak görev yapan bir öğretmen 2009'da ilk atama için başvuru yaptı.

Başvuru tarihinde 40 yaşından gün almamış olan öğretmen, atama tarihinde 40 yaşından gün aldığı için başvurusu reddedildi. Öğretmen olayı mahkemeye taşıdı ancak 10. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Öğretmen bu kez temyize gitti.

Sabah gazetesinin haberine göre; Temyiz talebini kabul eden Danıştay 12'nci Dairesi, mahkemenin kararını bozdu. Danıştay kararında "MEB bünyesinde usta öğretici olarak görev yapmış ve yapmakta olan kişilerin '40 yaşından gün almamış olmak' koşulunu ilk defa usta öğretici olarak istihdam edildikleri tarih itibariyle taşımalarının yeterli olduğu, sonradan öğretmen olarak atanırken yaş koşulu aramanın hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu sonucuna varılmıştır" denildi. Yaklaşık 100 bin öğretmen MEB'e bağlı örgün eğitim kurumlarında usta öğretici ve ücretli öğretmen olarak görev yapıyor. Karar 40 yaş üstü dershane öğretmenleri için de umut oldu.

MEMUR MAAŞINA ZAM

Memura zam müjdesi geldi. 1 Ocak'tan itibaren 2014'te taban aylığa 175 TL zam yapılacak.

Yeni yıl memur zammı açıklandı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, memurlarda taban aylığa zam yapılacağını söyledi.

Tonbul, memurlarda 1 Ocak 2014'ten itibaren geçerli olmak üzere taban aylığa 175 lira brüt zam yapılacağını belirtti. Tonbul, konfederasyonun Kastamonu Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, ağustosta imzalanan zorlu toplu sözleşme sürecinin geride bırakıldığını, yeni yıldan geçerli olacak zamlarla yeni kazanımlar elde edildiğini anlattı.

En düşükle en yüksek memur arasındaki makası daraltmayı amaçladıklarını belirten Tonbul, şöyle konuştu: "Memurlarda 1 Ocak 2014'ten geçerli olmak üzere brüt 175 lira taban aylığa zam yapılacak. Bu zam çalışanda 123, emekli personelde 146, emekli ikramiyesinde ise 5 bin 250 liraya tekabül ediyor. Çalışanlarla ilgili her türlü iyileştirme için mücadele ediyoruz."
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2013, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER