KKTC’de koalisyon görüşmelerinde mutabakat sağlandı

KKTC'de 4'lü koalisyon hükümetinin sona ermesinin ardından devam eden yeni hükümet kurma çalışmalarında sona gelindi. Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Halkın Partisi (HP) arasında yapılan koalisyon görüşmelerinde yeni hükümet kurma konusunda mutabakata varıldı.

KKTC’de koalisyon görüşmelerinde mutabakat sağlandı

KKTC'de 4'lü koalisyon hükümetinin sona ermesinin ardından devam eden yeni hükümet kurma çalışmalarında sona gelindi. Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Halkın Partisi (HP) arasında yapılan görüşmeler tamamlandı. Yapılan koalisyon görüşmelerinde anlaşma sağlanarak yeni hükumet kurulması konusunda mutabakata varıldı. Karar, her iki partinin bu akşam yapacağı parti meclisi toplantısında görüşülüp onay alınmasıyla 35'inci hükümet resmen kurulabilecek.

Koalisyon görüşmelerinde son aşamalara gelen iki partinin kuracağı kabinenin yarın KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya sunulması bekleniyor.

Yaklaşık iki saat süren görüşme sonrasında açıklama yapan HP Genel Başkanı Kudret Özersay “Parti yetkili organlarımızın bize verdiği yetki çerçevesinde çalışmalarımızı belirli bir olgunlaşma noktasına getirdik. Başka heyetler arası görüşe olmayacak. Muhtemelen aynı saatlerde yapacağımız parti meclislerimize götürerek değerlendireceğiz” dedi. Bu akşamki toplantının önemine işaret eden Özersay, üzerinde konuştukları bazı hususlar olduğunu, bundan sonra yapılacak olanın ortaya çıkan ve olgunlaşan bu ürünü parti yetkili organlarına götürmek olacağını ifade etti. Özersay, Parti Meclisi'nin kendilerine müzakereleri yapma ve mümkünse bir koalisyon ortaklığı ortaya çıkarma yetkisi verdiğini ancak bunu onaylama ya da onaylamama yetkisinin parti meclisinde olduğunu vurguladı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER