İddialı açıklama: 'Devlet başkanı olduğuma değdi'

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, FARC örgütünün silahlarını teslim etmesi üzerine '"İşte bugün Kolombiya Devlet Başkanı olduğuma değdi." dedi.

İddialı açıklama: 'Devlet başkanı olduğuma değdi'

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) sivil ve yasal hayata geçiş yapması için oluşturulan 26 kampta Birleşmiş Milletlere (BM) teslim ettiği silahlarla dolu konteynerlerin kapıları kilitlendi.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, BM Kolombiya Misyon Şefi Jean Arnault, FARC lideri Rodrigo Londono, yabancı konuklar, bakanlar ve yüzlerce FARC militanı, Meta yönetim bölgesine bağlı Mesetas kenti kırsalındaki La Guajira toplanma alanında düzenlenen törenle örgütün yarım yüzyıldan fazla süren silahlı geçmişini noktaladığı tarihi ana şahitlik etti.

İMHA EDİLECEK

Ülkenin 26 farklı noktasında oluşturulan toplanma alanlarında FARC'ın teslim ettiği silahların bulunduğu konteynerler canlı yayınla din adamlarının nezaretinde, imha edilmek üzere açılacakları 1 Ağustos'a kadar kilitlendi.

"Tek silahımız sözümüz olacak." yazılı beyaz tişörtlerle alanda yerlerini alan FARC militanları ve diğer konukları önce Jean Arnault selamladı.

Arnault, "Kolombiya'daki barışın inşasının bu başarısı aynı zamanda uluslararası topluluk için bir umut ve güçlü bir örnek olacaktır." sözleriyle örgüte ait 7 bin 132 silahın artık BM'de olduğunu duyurdu.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER