Hazırlandı... Devlet Başkanı cezaya çok yakın!

Devlet Başkanı Temer'e karşı pasif yolsuzlukla ilgili iddianame hazırlandı.

Hazırlandı... Devlet Başkanı cezaya çok yakın!

Brezilya Cumhuriyet Başsavcısı Rodrigo Janot, Devlet Başkanı Michel Temer'i pasif yolsuzlukla suçlayarak Federal Yüksek Mahkemeye iddianamesini sundu.

Michel Temer'in, görevini yürütürken hakkında ceza davası açılan ilk Brezilya devlet başkanı olabilme riski bulunuyor.

Temer'e karşı pasif yolsuzluk ile ilgili ceza davasının açılabilmesi için "Araba Yıkama" operasyonunun raportörü Federal Yüksek Mahkeme Yargıcı Edson Fachin, başsavcının iddianamesini başkana karşı dava açılmasına izin verme yetkisine sahip Meclise gönderecek. Meclisten yargılamaya izin çıkması için 513 milletvekilinin üçte ikisinin oyu gerekiyor.

Meclisteki oylamada dava açılmasına izin verilirse, Federal Yüksek Mahkemedeki 11 yargıç, başsavcının iddianamesini kabul edilip dava açabilecek.

"HİÇBİR ŞEY BİZİ MAHVEDEMEZ"

Başkanlık Sarayı'nda, başsavcının iddianamesini sunmasından önce öğle saatlerinde düzenlenen bir seremonide Brezilya'nın yolda ve üstesinden gelme rotasında olduğunu söyleyen Başkan Michel Temer, "Hiçbir şey bizi mahvedemez; ne beni, ne de bakanlarımı" dedi.

Brezilya'nın modernizasyonu planlarının çok uzun bir zamanın en hırslısı olduğunu belirten Temer, "Disiplin, azim ve görev duygusu ile uygulanmıştır. Hiçbir B planı yok. Yola devam etmek zorundayız." diye konuştu.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2017, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER