Dünya şokta! 'Allah-u Ekber diyeni vurun'

İtalya'da Venedik ve Floransa kentlerinin belediye başkanlarının 'Allahu ekber' skandalını konuşuluyor.

Dünya şokta! 'Allah-u Ekber diyeni vurun'

Venedik'in sağ görüşleriyle tanınan Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, bir Katolik cemaatinin Rimini'de düzenlediği toplantıda konuşurken Avrupa kentlerinde yaşanan terör saldırıların bahaane ederek "Venedik'in San Marco Meydanı'nda Allahu ekber diye bağıran olursa vururuz" küstahlığında bulundu.

SALONDAKİLER SKANDAL SÖZLERE ALKIŞ TUTTU

İtalyan basını, Brugnano'nun bu sözlerinin salonda alkış ve gülüşmelerle karşılandığını yazdı.

(Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro)

'ALLAH-U EKBER' DİYEREK SELAMLADI

Aynı toplantıda Brugnaro ile karşılaşan Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella'nın sözde "şakası" ise büyük tepki topladı. Nardella, Brugnaro'yu "Allahu ekber" diye bağırarak selamladı ve iki başkan kahkahalar içinde birbirleriyle şakalaştı.

ANINDA TEPKİ YAĞDI

Bu anın görüntüleri hızla yayıldı ve terör kurbanlarına ve Müslümanlara saygısızlık ettiği gerekçesiyle hem siyaset dünyasından hem de sanal alemden Nardella'ya tepki yağdı.

(Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella)

EMBESİL BENZETMESİ

Sağ kanattaki İtalya'nın Kardeşleri partisi lideri Giorgia Meloni, merkez-soldaki Demokratik Parti'den Nardella için "embesil" dedi. Meloni, Nardella'ya "İtalyan olsun olmasın, hala sevdikleri için gözyaşı döken kurbanların ailelerine hiç mi saygın yok?" diye seslendi.

ÖZÜR DİLEMESİ İÇİN ÇAĞRI YAPILDI

İtalyan Solu partisinin Floransa yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ise, Nardella'nın sözlerinin Müslümanlar açısından da uygunsuz olduğu vurgulandı. İtalyan Solu yetkilileri, Nardella'ya özür dilemesi ya da istifa etmesi çağrısı yaptı.

TEPKİLERE DAHA FAZLA DAYANAMADI

Tepkiler üzerine Nardella bir açıklama yayımlayarak özür diledi. Nardella, özür açıklamasında "Amacım kimseyi, özellikle de Müslüman cemaatini incitmek ya da dinleriyle ilgili şaka yapmak, veya son günlerde yaşanan trajik olayları hatırlatmak değildi. Aksine o esnada, meslektaşım Brugnaro'nun Müslümanlarla ilgili sözlerine mesafe almayı amaçlıyordum" dedi.

İtalya İslam Cemaatleri Birliği Başkanı Izzedin Elzir de Nardella'ya destek vererek, "Floransa Belediye Başkanı'nın bizim cemaatimize karşı hiçbir düşmanlığı olmadığını biliyoruz. Aksine, Rimini'deki toplantıda Nardella, Venedik Belediye Başkanı Brugnaro ile aramızda köprü görevi yaptı" dedi.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER