Avrupa Parlamentosu skandalların gölgesinde seçime gidiyor

Avrupa Birliği üyesi ülkeler Avrupa Parlamentosu seçimlerine hazırlanırken, AP'de 18 sandalye temsil edilen Avusturya'da Başbakan Sebastian Kurz insanların yeniden Avrupa'ya heveslendirilmesi için Brüksel'deki vesayetin sonlandırılması gerektiğini savunuyor.

Avrupa Parlamentosu skandalların gölgesinde seçime gidiyor

Beş yılda bir yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri, eşzamanlı olarak tüm Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde yapılıyor. 23-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan seçimlerde tüm reşit Avrupa Birliği vatandaşları oy kullanabiliyor. AB'nin tek doğrudan seçilen organı olan AP, Avrupa çapında geçerli olan yasaları ve AB'nin bütçesi konusunda karar alıyor.

AB Komisyonu Başkanı da AP tarafından seçiliyor. Parlamentoda, 751 koltuk ve 8 meclis grubu bulunuyor. Üye ülkelerin en az 5, en fazla 99 milletvekili çıkarabilmesi üzerine karara varıldı. Mayıs sonundaki seçim, AB Komisyonu Başkanlığı'nı elde etmeyi hedefleyen Hristiyan demokratların gözünde, Avrupa taraftarları ile milliyetçiler arasında ikili bir mücadeleden ibaret olduğu gözleniyor. Her ülke kendi yöntemiyle seçimleri yürütebiliyor. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nde yaşayan 450 milyon kişiyi temsil ediyor ve temel işlevi bir siyasi güç olarak topluluk politikalarının hazırlanması için gereken kararları üretmek.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER