Abdullah Öcalan'dan Hakkari Mesajı

Öcalan, kendisini ziyarete giden BDP'li vekiller aracılığıyla Hakkari'de yaşanan olaylarla ilgili 'provakasyon' uyarısında bulundu.

Abdullah Öcalan'dan Hakkari Mesajı
İmralı'da bugün Öcalan'la görüşmeye giden heyette bulunan BDP milletvekili Pervin Buldan, Abdullah Öcalan'ın ilk mesajını aktardı: "Gever'da (Yüksekova) hayatını kaybedenler için halkımıza başsağlığı diliyorum. Kürt halkı provokasyonlara gelmemelidir."
 
YAZILI AÇIKLAMA YAPILACAK
 
İmralı'da Abdullah Öcalan'la görüşmeye giden BDP -HDP heyeti, yapılan görüşmenin içeriğine ilişkin önümüzdeki saatlerde yazılı bir açıklama yapacak.
 
'PROVAKASYONA GELMEYİN' UYARISI
 
Görüşmeye ilişkin ilk açıklamayı Radikal gazetesine yapan, heyetteki BDP milletvekili Pervin Buldan, Abdullah Öcalan'ın dün Yüksekova'da meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden Veysel ve Reşit İşbilir için başsağlığı mesajı verirken, Kürt halkından provokasyonlara gelmemesini istediğini aktardı.
 
HAKKARİ'DE NE OLMUŞTU?
 
PKK üyelerine ait mezarların tahrip edildiği iddiasıyla eylem yapan bir grup basın açıklamasından sonra yürümek istemiş, ancak polis yürüyüşe izinsiz vermemişti. Çıkan olaylarda silahla vurulan 2 kişi hayatını kaybetmişti.
 
Ölüm haberinin duyulması üzerine de ölenlerin yakınları hastaneye akın etti. İlçede gerginlik daha da tırmandı, ve hasta çevresinde önlem alan polislerin gitmesini istedi. Polis buradan ayrılmayınca kalabalığın tepkisi saldırıya dönüştü. Güvenlik güçleri göz yaşartıcı bomba kullanınca hastanede ve çevredekiler zor anlar yaşadı. Atılan taşlar ve polisin müdahalesi sırasında hastanenin camları da kırıldı.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2013, 01:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER