ABD'den Polonya'daki askeri varlığını arttırma kararı

ABD Başkanı Donald Trump, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile iki ülke arasında savunma ve ticaret alanındaki işbirliğini güçlendirecek anlaşmalara imza attıklarını söyledi.

ABD'den Polonya'daki askeri varlığını arttırma kararı

Beyaz Saray'da kabul ettiği Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile ortak basın toplantısı düzenleyen ABD' Başkanı Donald Trump, iki ülke arasında savunma ve ticaret alanındaki işbirliğini güçlendirecek anlaşmalara imza attıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Duda ile NATO kapsamında Polonya'da görev yapan ABD askerlerine bin askerin daha eklenmesini kararlaştırdıklarını ifade eden Trump, Amerikan birliklerinin ihtiyaç duyduğu altyapının maliyetini ise Polonya'nın üstleneceğini duyurdu.

Polonya'yı 28 üyesi bulunan NATO'da savunma bütçesine düzenli olarak katkı yapan 8 ülkeden biri olarak öven Trump, yine bu ülkenin geçtiğimiz ay ABD'ye ilettiği 32 adet F-35 uçağı satın alma talebini ise memnuniyetle karşıladığını söyledi. İki ülke arasındaki ticaret, savunma ve diplomasi konusundaki çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Trump, “Polonya ordusunun ABD sayesinde modernize olacak olmasından çok memnunum. Bugün ilişkilerimizde yeni bir bölüm açıyoruz. Önümüzdeki günlerde Polonya'ya vizenin kaldırılması konusunu görüşeceğiz. Son yıllarda Polonya ABD firmalarıyla 25 milyar dolarlık sözleşme imzaladı” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 00:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER