2000 günlük esaret bitti! Serbest bırakıldı

Kaçırıldığı 2011 yılından bu yana Mali ’de terör örgütü El-Kaide’nin Kuzey Afrika kolu olan Akim’in elinde bulunan İsveçli Johan Gustafsson serbest bırakıldı.

2000 günlük esaret bitti! Serbest bırakıldı

İsveçli Johan Gustafsson bir grup gezginle birlikte Afrika’da  düzenledikleri motorsiklet turu sırasında Akim terör örgütü tarafından Timbuktu kentinde  kaçırılmıştı. Olay sırasında saldırganlara karşı direnen grup üyesi bir Alman ise vurularak öldürülmüştü.

Kaçırldığı yaklaşık beş buçuk yıldır Güney Afrika vatandaşı Stephen McGowan ile birlikte Akim örgütünün elinde bulunan Johan Gustafsson’un serbest bırkılması için örgüt 20 milyon Euro dolayında fidye talep ediyordu.

Stefan Gustafsson’un dün hükümete ait bir uçakla İsveç topraklarına ayak basmasından sonra İsveç Polisi Ulusal Operasyon Birimi Araştırma Bölümü Başkanı Anders Wretling ile birlikte basın toplantısı düzenleyen İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Johan Gustafsson’un serbest bırakılmasının Dışişleri Bakanlığı ve İsveç Polisi ile birlikte diğer ülke kurumlarının işbirliği sonucu gerçekleştiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı terör örgütü Akim’e fidye ödenip ödenmediğini açıklamazken, son dönemde Körfez ülkelerinin ‘teröre destek olduğu’ gerekçesiyle diplomatik ilişkilerini kesip amborga uyguladığı Katar’ın İsveçli’nin serbest bırakılmasında önemli rol oynamış olabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2017, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER