Çukur, tekrardan cezaya çarptırıldı! Yayına giren o sahneler pahalıya mal oldu

Show TV ekranlarında yüksek reyting oranlarıyla zirveye yerleşen Çukur projesine, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından bir kez daha idari para cezası uygulandı. Üç sezondur yayın hayatını sürdüren Çukur dizisi için son 3 (üç) içerisinde RTÜK'ün çağrı hattına binlerce şikayet bildirimi gelirken, daha önce de çatışma, işkence, şiddet ve korku sahneleri yüzünden ceza almıştı.

Çukur, tekrardan cezaya çarptırıldı! Yayına giren o sahneler pahalıya mal oldu

Son dönemlerde izleyiciler tarafından en fazla şikayet toplayan dizi projeleri içerisinde bulunan Çukur, yeniden Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)'nun idari para cezasına çarptırıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da ''Lanet bir dizi'' şeklinde ağır eleştirilerde bulunduğu Çukur yapımında yer alan şiddet, korku, çatışma ve işkence sahnelerinin yer alması nedeniyle RTÜK Çağrı Merkezi seyirciden gelen şikayet bildirimleriyle dolup taşmıştı.

Daha önce de özellikle çocuk ve gençlerin olumsuz yönde etkileyecek sahneleri bulunması yüzünden RTÜK tarafından ceza alan Çukur dizisi, bu sefer de aynı hataya düşerek yasayı ihlal ettiği için %2 oranında para cezası alması kararlaştırıldı.

ÇUKUR DİZİSİNE SEYİRCİDEN GELEN 3382 ADET ŞİKAYET BİLDİRİMİ…

Show TV ekranlarında yayınlandığı ilk günden beri büyük rağbet görmeye devam eden Çukur dizisi, (ALO 178 RTÜK İletişim Hattı, CİMER, internet ve sosyal mecralar) aracılığıyla seyirciler tarafından çocuk ve gençler üzerindeki olumsuz etkileri sebebiyle yoğun biçimde şikayet ediliyor. Her Pazartesi akşamı yayınlanan Çukur dizisine son üç ay içerisinde RTÜK Çağrı Merkezi aracılığıyla 3382 adet şikayet bildirimi gerçekleştirildi.

ÇUKUR’A, RTÜK’TEN YENİ BİR CEZA DAHA GELDİ…

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), diziyi yayınlayan kanala 6112 sayılı yasa’nın 8. maddesindeki “Yayın hizmetleri, şiddeti özendirici ve kanıksatıcı olamaz” ve “Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar, bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz” hükümlerini ihlalden %2 oranında idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER