Ünal Karaman'dan liglerin devam etmesi ile ilgili açıklama

Uzun bir aradan sonra tekrar toplanan Çaykur Rizespor'da Teknik Direktör Ünal Karaman liglerin devam edip etmemesi konusundaki düşüncelerini açıkladı.

Ünal Karaman'dan liglerin devam etmesi ile ilgili açıklama

Liglere verilen uzun aradan sonra ve yaşanan salgın hasatlığın yanı sıra futbolcuların psikolojik olarak maçlara hazırlanmasının zorluğuna dikkat çeken Ünal Karaman eğer ligler illaki tamamlanacak diyorlarsa sonucu ne olursa olsun mutlaka birileri bunun sorumluluğunu alacaktır dedi.

Korona virüs tedbirleri kapsamında ligin ertelenmesinin ardından bir ayı aşkın süreden sonra tesislerde toplanan Çaykur Rizespor'da Teknik Direktör Ünal Karaman, oyuncuların psikolojisinin yıprandığını dile getirerek, "Kafasında soru işaretleri olan bir oyuncu grubuyla takımlar lige merhaba diyecek" dedi.

Tesis dışındaki oyuncuların tesislere sokulmadığı gibi, içerideki oyuncuların da dışarıya çıkartılmadığını dile getiren Karaman, "Yaklaşık 40-42 günlük bir aradan sonra kendi tesislerimizde izole bir şekilde dış dünyaya kendimizi kapatarak çalışmalara başladık. Evde kalan oyuncularımızı asla tesislere sokmuyoruz. Tesislerde kalan oyuncularımızı asla dışarı göndermiyoruz. İl dışından gelenler şu an tesislerde karantina altında. Bireysel antrenmanlarımızı yapma gayreti içerisindeyiz. Bu süreçten etkilenmedik dersek yalan olur. Maalesef bizim işimizin şöyle bir zorluğu var. Takım sporları yaptığımız için ve en büyük enerjiyi karşımızdaki ekip arkadaşlarımızdan aldığımız için oldukça zorlanacağımız bir süreç haline döndü. Psikolojisi yıpranmış, sıfırlanmış ve hala kafasında soru işaretleri olan bir oyuncu grubuyla takımlar lige merhaba diyecek. Bu süreç hepimizi etkiledi. Hangi periyotta gideceğimiz, burada yaşayacağımız sıkıntılar net bir şekilde ortaya koyulmuş değil. Dikkate alacağımız şekilde bu virüs kapmış olan hastalarımız iyileşse dahi ciğerlerinde hala bazı sorunlar kalabileceği yönünde, o zaman kendi içimizde bunu değerlendirirsek ciğerlerde oluşabilecek tahribat ileri taşınırsa, bunda da kalıcı sorunlar ortaya çıkarabilir. Bunlar da profesyonel süreci etkileyebilir" ifadelerini kullandı.

"Hiçbir şey yokmuş gibi oyuncuyu tekrar müsabaka ortamına çekmeyi doğru bulmuyorum"
Hiçbir şey olmamış gibi oyuncuyu tekrar sahaya çekmeyi doğru bulmadığını belirten Karaman, "Söyleyeceğimin yanlış anlaşılmasını istemem. Liglerde 40-45 günlük bir ara dönemi olurdu. Sezon yorgunluğunu atabilmiş yapı ile sezona başlamalarını uygun görürdük. Bu süreçte tamamen evine kapanan, maske, ölüm, hijyen... Hepsini alt alta koyup tanımadığı düşmanı anlamaya çalışarak yıpranmış bir süreç. Psikolojik yıpranmışlık ve 50 günlük sürenin ardından yapılacak antrenmanlarla beraber hiçbir şey yokmuş gibi oyuncuyu tekrar müsabaka ortamına çekmeyi ben sporcu ve spor adamı kimliğiyle çok doğru bulmuyorum. Bu sezonu illaki tamamlayacağız diyorlarsa bir sonraki dönem mutlaka birileri bunun sorumluluğunu alacaktır. Etkili ve yetkili kişiler bunun sorumluluğunu alacaksa, spor yöneticileri oynanacak diyorsa, önümüzdeki sezon sporcunun psikolojik tedavisini yapacağız" şeklinde konuştu.

KENDİMİZİ DIŞ DÜNYAYA KAPADIK

Biz yaklaşık 40-42 gün aradan sonra kendi tesislerimizde izole bir şekilde kendimizi dış dünyaya kapatarak çalışmalara başladık. Evde kalan oyuncularımızı asla tesislerimizin içine sokmuyoruz. Tesiste kalan oyuncularımıza tesis dışına çıkması izin vermiyoruz.  Kendimiz ve il dışından gelenler karantina içerisin bireysel antrenmanlarımızı yapma gayreti içerisindeyiz.
Süreçten hepimiz etkilendik bu süreci hiçbirimiz daha önce tecrübe etmemiştik. Bilim insanlarının çalışması inşallah en kısa sürede insanların kafalarındaki tüm soru işaretlerine cevap bulabilecek. Ama ben bir sorumlu vatandaş olarak öğrenmem gerektiği kadar bilgilenmem gerektiği kadar bu virüs hakkında yeteri kadar bilgi sahibi oldum.
 
BU SÜREÇ ZORLU SÜREÇ
Ünal Karaman, Biz profesyonellerin fiziksel iş yapan insanların bu işi ön planda tutan insanların bundan etkilenmediğini söylemek haksızlık olur. Biz çalışmalarımıza devam ediyoruz ama baktığınızda bu işin ruhuna doğasında aykırı bir şekilde antrenman yapıyoruz. Bu süreç zorlu süreç oyuncularımızda tabi ki etkilendiler. Onlar aileleri sorumluluk altında onlarca insan var. Her aile çekirdek yapısı düşünüldüğünde zorlanmadıklarını söylemek haksızlık olur.  45 günlük aranın ardından hiçbir şey yokmuş gibi oyuncuyu tekrar müsabaka ortamına çekmeyi spor adamı kimliğim olarak açıkçası pek doğru bulmuyorum. Bu sezon illaki tamamlayacağız diyorlarsa sonu ne olura olsun mutlaka birileri bunun sorumluluğunu alacaktır. İfadelerini kullandı.

BİZİMDE BİR FİKRİMİZ OLABİLİR
Eğer bilgi olarak fikir olarak spor adamlarını bir ara getirme ortam oluşursa bu anlamda hazır olduğunu sözlerine ekleyen Ünal Karaman, Ben şunu pek doğru bulmuyorum UEFA ne dedi FİFA ne dedi den ziyade bizimde bir fikrimiz olabilir.  Hem oyuncu hem yönetici seviyesinde çok değerli insanlarımız mevcut onlarla da bir istişare yapılarak bir fikir birlikteliği içerisinde bir karar verilebilir. İnsan en değerli varlık deyip te insanı ön plana koyduğumuzda herkesin bu anlamda yeterli fedakarlıkta bulunacağını düşünüyorum.  Dolaysıyla bu anlamdaki sağlık bakanlığımız çok iyi bir süreç salgın döneminde geçirmişse insanları ikna etmişlerse motivasyonlarını güçlü tutmuşlarsa bu hastalığın önüne geçme noktasında bizimle ilgi bakanlığımızın yöneten federasyonlarda oradaki birimlerde mutlaka gerekli birikim donanım ve tecrübeye sahip insanlardır.  Kafalarına takılan sorular olursa da biz spor adamlarından bu anlamda fikir arzu ederlerse bizde fikrimizi net bir şekilde ifade etmekten geri kalmayız. dedi

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER