Seçimin Ardından

 Efendim geçtiğimiz hafta halk olarak biz, kendi Cumhurbaşkanımızı kendimiz seçtik. Recep Tayyip Erdoğan 12. Cumhurbaşkanı oldu hepimizin malumu. Erdoğan'ın bu başarısı bir kenarda dursun, Ben bugün muhalefeti yazmaya karar verdim.


2012 seçimlerinde MHP lideri Devlet Bahçeli idi. Hala o. Doymadı yenilgiye ve adeta halinden memnun bir tavırla hala koltuğunda oturuyor. Kişilik olarak en çok eleştirdiğim yanı bakarak okuyamamasıdır. Çoğu zaman basın bülteni ile mesaj verir halka ve hani bunun hatiplikle, eğitimle ilgisi yok. Yetenek yok adamda. Çok kez şahit olmuşumdur. Grup toplantısında metni okurken satırın sonuna gelir, es vermemesi gereken yerde es verir. Yani liderlik vasıf işidir, vizyon işi. Hani Tayyip Erdoğan'ın hatipliğinde prompterın (ekrana verilen kayan yazı) katkısı nedir bilemem ama kendisini çok güzel ifade ediyor. Vurgulama şekli, vücut dilini çok iyi kullanması, anlatım şekli benim ona muhalif olduğum dönemde bile ilgimi çekmiştir. Hitabet, siyasetin çok büyük bir kısmıdır. Mıy mıy konuşana halkımız oy vermemiştir, vermez. Tayyip Bey'in başarısının arkasındaki muhalefetin hitabet zaafından doğan başarısızlığını göz ardı etmemek gerek.


NEDEN İKİNCİ TURA KALAMADIK?

Sonucu çoktan belli bir seçim yaşadık aslında. Bir kesimin, aptal göbeğini kaşıyan adam dediği halk -ki bence eğer %50 ise bu- ben o ülkede yaşamam bile, gene aynı cenahın şeriat vb. gibi sebeplerle oy vermekten kaçındığı Tayyip Erdoğan seçildi. Bu seçim ikinci tura kalabilirdi. Ekmeleddin İhsanoğlu kendisini başarılı buluyor ve çok haklı. Yıllardır muhalefet olarak kalan partilerden daha fazla oy aldı. Asıl mesele İhsanoğlu'nun içine atıldığı ateş. İhsanoğlu belki MHP için uygun bir aday sayılabilir. Belki ama. Oysa CHP kendi geçmişini inkâr etti. Yıllardır savaştığı İslam için anti laik kitleden birini sırf kendisini yakmamak için aday yaptı. Düşünsenize başörtüsüne karşı olan, laikliği sonuna kadar savunan bir parti İslam Konferansı Örgütü eski Genel Sekreterini aday yaptı. Dünyanın sonu mu , Erdoğan korkusu mu yorum sizin. Oysa CHP'de ne adamlar vardı. Gerçi Sayın Kılıçdaroğlu da dile getirdi ama kuyruklu solculardan birini aday yapsaydı veya hali hazırda Emine Ülker Tarhan'ı aday yapsaydı hem seçim için güçlü bir nedeni olurdu hem de eminim ikinci tura kalırdı. Kadın aday yerine, İslamcı geçmişi olan birini aday yaparsan Demirtaş %10'a yaklaşır. Burada dikkat! İslam karşıtı biri asla değilim. Ama var olan geçmişe bakarsak, CHP için pekala bunu söylerim. Hal böyle olunca CHP parti içi kazan kaldırdı. Kılıçdaroğlu'nun koltuğu tehlikede.


Gelelim yeni Cumhurbaşkanımıza. Birileri hala ısrarla Tayyip Bey'in ülkeyi sattığını, böldüğünü düşünedursun,Halkın yüksek çoğunluğu artık yapılanları görüyor. Tabii eksikleri de. Referandumda yetmez ama evetçiler çıkmıştı. Tam da benim kafadan. Eksiklerini görmezden gelemem ama yerine de koyabileceğimiz bir aday var mı? YOK. Şimdi yeni dönemde, yeni başbakanın kim olacağından çok, ne kadar yerini doldurabileceğini düşünmekteyim bu ara. Bu arada yeni siyasi aktörümüz sözde dini cemaat olan Gülen cemaatinin siyasette niye bu kadar aktif olduğunu ve bunların nasıl din hizmeti yaptığını anlamış değilim. Allah rızası için MİT'e müdahale edelim, Allah rızası için milleti dinleyelim sözleri size bir din uygulaması olarak geliyorsa sorun yok. Cemaatle ilgili bir yazı yazmayı düşünüyorum aslında. Benim yıllardır söylediklerimi Ak Parti yeni söylemeye başladı veya bizim diyelim. Asıl önemli olan bunu Tayyip Erdoğan'ın gerçekten yeni keşfetmiş olması mı? Bu sorunun cevabını inanın ben daha bulamadım. Aslında Ak Parti’nin seçimi kazanmak için, daha doğrusu Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olabilmesi için çok bir şey yapmasına gerek yoktu. Karşısında o kadar saçma bir ittifak vardı ki, ne solcusu oy verebildi gönül rahatlığıyla, ne sağcısı benimsedi Ekmeleddin İhsanoğlu'nu. Bu durumda çok rahat bir zafer kazandı başbakan. Bu ittifakın ikinci kazananı da Demirtaş oldu. "Partimle seçime girsem ne olur?" hayalleri kurmaya başladı. Benim yorumum hüsran olur sonucu. Çünkü kuyruklu solcu diye tabir edilen kesim bile İhsanoğlu'na oy vermedi bence, vermemeli. Bu yüzden ibre Demirtaş'a döndü. Yeni dönemde siyasetin neleri getireceğini hep beraber yaşayıp göreceğiz. Şimdilik hayırlı olmasını temenniden öteye geçemiyoruz.


Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler misali.

Selam ve dua ile…

YORUM EKLE