Rahim sarkmasında 3 boyutlu robotik cerrahi çözümü

Doç. Dr. Taner Usta, rahim sarkmasının hemen hemen her yaştaki kadında meydana gelebileceğini ifade ederek, çözüm olarak 3 boyutlu robotik cerrahiyi işaret etti.

Rahim sarkmasında 3 boyutlu robotik cerrahi çözümü

Pelvik tabanda yer alan kasların ve bağların herhangi bir nedenden dolayı zayıflaması ve rahim için gerekli olan desteği verememesi sonucunda ortaya rahim sarkması adı verilen rahatsızlığın ortaya çıktığını vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, problemin Robotik Cerrahi ile nasıl tedavi edilebileceğini açıkladı.

Özellikle birden fazla normal doğum yapmış ya da menopoza girmiş kadınlarda sıkça görüldüğünü belirten Doç. Dr. Taner Usta, rahim sarkmasının hemen hemen her yaştaki kadında meydana gelebileceğini ifade etti.

"Rahim sarkması birçok durumda yalnız değildir"
Doç. Dr. Usta, "Rahim sarkmasına birçok durumda mesane (idrar torbası) ve rektum da (dışkının son depolandığı yer) eşlik etmektedir. Dolayısıyla yapılan muayenede mutlaka detaylı değerlendirilmeleri gerekir. Bu detaylı değerlendirme daha sonraki tedavi sürecinin başarısını etkileyen en önemli ilk basamağını oluşturur" şeklinde açıklama yaptı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER