Başkasının depresyon ilacı sizi hasta edebilir

Uzman Klinik Psikolog Gizem Mine Çölümlü, mutsuz ve yorgun hissetmenin yanı sıra uykusuzluk ve eşlik eden baş, boyun ağrılarının depresyon işareti olabileceğini belirtti

Başkasının depresyon ilacı sizi hasta edebilir

Kendinizi mutsuz ve yorgun hissediyorsanız, uykularınız kaçıyorsa, gün içinde sık sık baş ve boyun bölgeniz ağrıyorsa bu durum depresyonda olduğunuza işaret ediyor olabilir. Sadece psikolojik olarak değil, fizyolojik anlamda da kişiyi olumsuz etkileyen depresyon; fark etmeden gelerek yaşam kalitenizi düşürüyor. Bu durumda yakın çevrenin tavsiyeleri üzerine ilaç almaya başlamak ya da kendi kendine sorunun üstesinden gelmeye çalışmak daha ciddi tablolara yol açabiliyor.

Uzman Klinik Psikolog Gizem Mine Çölümlü, depresyon ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Dünyada her 50 kişiden birinde görülen depresyon, ülkemizde en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Kişide psikolojik olduğu kadar fiziksel rahatsızlığa da yol açan depresyon “Psikiyatrik rahatsızlıkların nezlesi” olarak tanımlanıyor. Klinik psikolog Mine Çölümlü, "Toplum ve aile içindeki bazı sorumluluklar, sevinç, coşku, üzüntü, öfke, keder, huzursuzluk ve endişe gibi duygu değişimlerin yaşamasına neden olmaktadır.


BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Bu sancılı süreçler kontrol altına alınmadığında ise depresyon ortaya çıkabilmektedir" dedi ve depresyon başlangıcı sayılabilecek bazı belirtilere dikkat çekti:

•  Konsantrasyon problemi, karar vermede, hatırlamada sorun yaşamak

•  Açıklanamayan baş, boyun ve bel ağrısı yaşamak

•  Uykusuzluk ya da aşırı uyuyarak uyku değişikliği yaşamak

•  Enerjideki azalmanın sürekli bir yorgunluk yaşatması

•  Sorumsuz davranışların sebep olduğu dikkatsiz araba kullanma ya da kumar oynamak

•  Çaresizlik hissi, karamsarlık

•  Öfke ya da tahammülsüzlük, kendini ajite ve huzursuz hissetmek

•  Yineleyen ölüm düşüncesi, intihar girişimi

 

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER