HABER:Arzu ERBAŞ
Ardeşen ilçesine 40 kilometre mesafedeki Deremezra Köyü doğal görüntüsü ile ziyaretçilerini büyülüyor. Vadi ortasına kurulu, 1100 rakımdaki yerleşim alanı yapılan referandumla 5 Ocak 2022 yılında köy statüsüne kavuşturuldu. 165 haneli köy, çitlerle çevrili bahçeleri, yöre mimarisini koruyan evleri, devam eden hayvancılık kültürü, tarım arazileri ile otantik yapısını sürdürüyor. Köyün en ilginç yani ise köylülerin elektriklerini kendileri üretmesi. Köyün farklı noktalarından geçen derelerin üzerinde 20 yere kurulan dinamolarla üretilen elektrik ile köyün ihtiyacı karşılanıyor. Kartpostallık manzaraların yaşandığı köyde elektriğinde kendi imkanları ile üretiliyor olması köyün cazibesini dahada artırıyor. Ancak 1,5 yıl önce köy statüsüne kavuşan köyde halkın talepleri ile yapılan müracaatlarla köye 2024 yılında elektrik hattı çekilecek.

‘KÖYÜMÜZDE AKAN KÜÇÜK IRMAKLARDAN ELEKTRİĞİMİZİ ÜRETİYORUZ’
Deremezra köyü muhtarı İrfan Kuru mimari yapıyı bozmadan, doğallığını koruyarak Deremezra’yı bugünlere getirdiklerini belirterek “Ardeşen’e 40 kilometre uzaklıktaki köyümüzde akan küçük ırmaklardan elektriğimizi üretiyoruz. Vatandaşların kendi el deneyimleri ile yaptıkları su tribünleri ile elektriklerini üretiyorlar. Buradaki her şeyin doğal olması, organik olması, kimyasal gübre kullanılmadan üretim yapılması bu köye çok kıymetli yapıyor. Mimari yapıyı bozmadan, doğallığını koruyarak Deremezra’yı bugünlere getirdik” dedi.

‘KÖYÜMÜZÜN DOĞALLIĞINI BOZMAMAK İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ’ 
Köyün doğallığının bozulmaması için mücadele ettiklerini söyleyen muhtar İrfan Kuru “165 hane var köyde. Mısır üretiyoruz, arıcılık yapıyoruz, hayvancılıkla uğraşıyoruz. Ortaya çıkan elektrik ihtiyacını da kendi imkanlarımızla karşılıyoruz. Bütün evlerde kendi ürettiğimiz elektrik kullanılıyor. 20'ye yakın noktada dereye kurulan dinamolarla elektrik üretiliyor. Buraya araba yolu gelmeden önce de yine bu sistemle elektrik üretimi devam ediyordu. Şimdi Deremezra köy olunca, köye elektrik gelmesi konusunda vatandaşların talepleri de arttı. 2022 yılında köy statüsüne kavuşunca biz de çalışmalara başladık. 2024 yılında elektrik köyümüze gelmiş olacak. Tabii ki burada elektrik olmaması buraya gelen doğa tutkunlarının dikkatini çekiyor. O yüzden de biz çok da acele etmiyoruz. Burası turizm bölgesi olarak belirlendi, eko turizm yapılacak. O yüzden köyümüzün doğallığını bozmamak için mücadele veriyoruz” şeklinde konuştu.