RizeAVMistemiyor

Bu başlık, Rize’de yaşayan ve Rizeli olarak adlandırılan halkın genel kanaatine yönelik ve onun adına atılmış bir başlık değildir.

Rize coğrafyasının ve demografik yapısının özellikle de ekonomisinin kendine özgü yapısı gereği tamamen soyut öğeler ele alınarak ‘Rize’ şehri için yazılmıştır.

Nedir o soyut öğeler diye soracak olursanız; ekonomik enstrümanlar, sosyo-kültürel özellikler, coğrafi ve iklim etkileri ve saire…

Rize AVM istemiyor başlığını yorumlarken gelişimin ve Rize’nin marka şehir olma ve büyüme yolunun önünde körü körüne, menfi kaygılar yahut siyasi çıkarımlar için karşı durulan bir anlayış olduğunu düşünmek iyi niyetten yoksundur. Bu yöndeki yorum ve değerlendirmeler, tartışmanın en önemli sosyal öğe olduğu günümüzde bizlerin tartışmayı aşağılamak, saldırmak ve kendini yüceltmekten olarak kullandığımızı gösteriyor.

Rize’nin 2013 yılı göç verileri, nüfus büyüme hızı, ihracat ve ithalat rakamları değerlendirilmeye alındığında Rize’ye yapılacak AVM’nin ömrünün ne kadar süreceği ve şehre ne katacağına yönelik ortalama bir insan çıkarımı yapılabilir.

Bu yazıdan sonra arayan, destek veren ve özellikle yanlış olduğunu düşünüp yorum yapan değerli hemşerilerime şunu arz etmek isterim ki Rize, önemli bir şehirdir.

Dünyanın, alternatif mimari ve ticari arayışlar içinde olduğu bir yüzyılda Rize gibi cumhuriyet tarihinde önemli bir yere sahip olan ve özellikle doğasıyla yakut değerinde olan bir ilin, hesaplamasız ve planlamasız isteklere göre hareket edilerek geleceğine yön verilmesi doğru değildir.

Şehirler sokakları, caddeleri, esnaflarıyla vardır. AVM’ler, milyonu aşkın nüfusa erişmiş iller için kabul edilebilir bir gerekliliktir. Ama nüfus yoğunluğu düşük iller için bina çöplüğünden başka bir şey değildir. Bu illerde AVM’ler insanları sokaklardan ve caddelerden bir elektrikli süpürge gibi içine çeker.

Hakkâri, Rize ölçeğinde bile bir şehir değil ama Havalimanı var.  Acaba Hakkâri de AVM var mıdır?

Lafı fazla uzatmadan Rize’nin her karışında ayak izi bulunan bir genç olarak iyi ya da kötü yorumda bulunan bütün hemşerilerime teşekkür ediyorum.

Saygılarımla…

YORUM EKLE