Rize’nin gürültü kirliliği haritası çıkarılıyor

RİZE’de GÜRMOD Projesi kapsamında desibel ölçümleri yapılarak Rize’nin gürültü kirliliği haritası çıkarılacak.

Rize’nin gürültü kirliliği haritası çıkarılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) arasında imzalanan protokol ile 26 Temmuz 2017 tarihinde başlayan GÜRMOD Projesi kapsamında aralarında Rize’ninde bulunduğu 41 İl ve İlçe de ses (desibel ) ölçümü yapılmaya başlandı.

Rize Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu diğer il ve ilçe belediyeleri tarafından gürültü kirliliği çalışmaları kapsamında ilk olarak envanter altyapısı hazırlandı ve gürültü noktaları olarak belirlenen yerlerde ölçüm çalışmalarına başlanıldı. Proje tamamlandığında, elde edilecek verilerle stratejik gürültü kirliliği haritası oluşturulacak.

Rize Belediyesi’de başlatmış olduğu Yerel Çevre Eylem Planı ( YEÇEP ) çerçevesinde, GÜRMOD Projesi kapsamında yapılan desibel ölçüm çalışmalarına destek veriyor.

GÜRMOD projesi kapsamında, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Aydın, Batman, Bingöl, Çanakkale, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Giresun, Hatay, Isparta, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Mardin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Van, Yalova, Yozgat ve Zonguldak gürültü ölçüm çalışmaları yapılan iller arasında yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER