Rize’de Düğün ve Nişan Törenlerine Kovid-19 Denetimi

Rize İl Pandemi Kurulu, kentte artan Kovid-19 vakaları nedeniyle yapılacak tüm nişan ve düğün törenlerinin takip altında olacağını ve denetim yapılacağını bildirdi.

Rize’de Düğün ve Nişan Törenlerine Kovid-19 Denetimi

Kontrollü sosyal hayat döneminde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının önemli ölçüde artış gösterdiği Rize’de özellikle son bir haftada günlük vaka sayılarının 15 ve üzerinde seyretmesi ve il genelindeki vaka sayılarının da 150’yi aşması dolayısıyla yeni tedbirler alınıyor.

Rize İl Pandemi Kurulu tarafından yapılan açıklamada Kovid-19 bulaşma riskinin en fazla olduğu nikah, düğün gibi kalabalık ortamlardaki kontrolsüzlük nedeniyle virüsün bulaşma riskinin arttığına vurgu yapılarak, kentte yapılacak nişan ve düğün törenlerinin takip altına alınacağı ve denetimlere tabi tutulacağı ifade edilerek, şunlar kaydedildi: “Son günlerde ilimiz genelinde vaka sayalarının arttığı malumdur. Tüm il olarak hepimizi üzen ve kaygılandıran bu olumsuzluk karşısında elimizden geldiğince tedbir almak zaruridir.

Aynı şekilde kalabalık ortamların kişisel teması, temasın ise virüsü beslediği ve çoğalttığı bir gerçektir. Özellikle konulan kurallara uyumda zafiyet gösterilen kalabalıklar bu anlamda ne yazık ki en tehlikeli mekânlardır.

Söz konusu bu mekânların güncel hayatta en tipik örneklerinden biri de hiç şüphesiz kontrolsüz, kalabalık nikâh ve düğün törenlerdir. Bu sebeple bu mutlu kalabalık birliktelikler daha fazla önlem alınmayı gerekli kılmıştır.

Bundan böyle tüm kalabalık düğün ve nikah törenleri İl Pandemi Kurulunca yakinen takip edilecek, oturma düzenindeki mesafe kurallarından maske takılmasına, oyun yasağından takı merasimindeki kurallara kadar tüm detaylar artık çok daha yakinen takip edilecektir.

Bu amaçla polis ve jandarmamızdan oluşan kolluk kuvvetleri uygun sayıda ekipler ile söz konusu törenlerde bulunacak ve süreci pandemi açısından titizlikle kontrol edeceklerdir. Gönül ister ki hiçbir kural ihlali yaşanmasın. Lakin kural ihlalleri durumunda gerekli cezai işlemlerinin uygulanmasından kaçınılmayacaktır.

Tüm bu alınan ve alınacak olan tedbirler kıymetli halkımızın sağlığını korumaya yönelik gerekli adımlardır. Bu sebeple tüm halkımızdan konuyla ilgili yoğun hassasiyet beklemekteyiz.

Virüsün toplumda yayılma hızının arttığı bugünlerde konulan her tür kurala uymak zaruri ve şarttır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER