Rize'de Gürcüce Dil Kursu Başladı

"Rize Belediyesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından “1. Kur Gürcü Dili Eğitimi” RTEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakülte salonunda başladı."

Rize'de Gürcüce Dil Kursu Başladı

36 Kursiyerin katıldığı Gürcüce kursu RTEÜ Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Harun Çimke tarafından veriliyor.  Eğitimde öğrencilerin; Gürcüce okuma, yazma, dinleme, anlama ve konuşma alanlarında yetkin hale gelmesi hedeflenmektedir. Söz konusu programın sonunda ulaşılabilecek seviye her bir öğrencinin bireysel çabasına göre değişmekle beraber,  100 saatlik eğitim süresini ortalama bir performansla tamamlayacak bir öğrenci; alfabe, imla, temel okuma-yazma bilgisi, dilin belli başlı gramatik yapısını önemli ölçüde öğrenmiş olacak, ciddi bir sözcük kadrosuna sahip olacak, günlük-sosyal dilde kendisini ifade edebilecek, günlük gazeteleri okuyup bunları en azından konu düzeyinde anlayabilecek, Gürcüce görsel ve işitsel medyayı takip edip içeriğini yine konu düzeyinde anlayabilecektir.

Açılış kursunda bir konuşma yapan Gürcistan-Trabzon Başkonsolosu Avtandil Mikatsadze ;” Burada birlikte bulunduğumuz için ve Gürcü ce dili seçtiğiniz için sizlere ve bu kursun gerçekleşmesi için çaba harcayan Rize Belediyesi ve Üniversiteye çok teşekkür ederim. Burada Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü var ve Karadenizde ilk kez Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde Gürcüce dil eğitim kursu veriliyor. Bizim ülkemizde de Üniversitelerimizde Türk Dili ve Edebiyatı öğretiliyor. Halkımız Türkçe yi öğreniyor ve konuşuyor.Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum” dedi.Programa, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Sultan Yılmaz, Gürcistan-Trabzon Başkonsolosu Avtandil Mikatsadze ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Bilgin katıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Duyarlı Vatandaş
Duyarlı Vatandaş - 2 yıl Önce

Lazca kursu açsanız daha iyiydi, yöremizin dili ölüme mahkum edilirken Gürcü dili yaşatılmaya çalışılıyor...

SIRADAKİ HABER