Kadınlardan balıkçılara sağlam ağ

Rize Tarım İl Müdürlüğü tarafından Balıkçı barınaklarında açılan ağ donanım kursuna 22 kadın katıldı.

Kadınlardan balıkçılara sağlam ağ

Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüğü tarafından Rize Merkez de balıkçı eşleri ve ev hanımlarının katıldığı kurs ilgi gördü.

Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ilimiz balıkçı eşleri ve ev hanımlarının su ürünleri sektörüne kazandırılması ve ekonomik kazanımlar elde etmesi için hazırlanan "Av araçlarının kadın eliyle donamı ve tamiri konusunda uzman iş gücünün Rize İli'ne kazandırılması" isimli proje kapsamında Rize Balıkçı barınağında açılan kursa balıkçı eşleri ile ev hanımları katıldı. Ağ tamiri ve donamı konusunda mesleki eğitim vererek uzmanlaşmasının sağlanması ve proje sonunda açılacak ağ tamiri ve donamı atölyesi vasıtası ile de istihdamlarının sağlanacağı belirtildi.

Kadınlardan balıkçılara sağlam ağ

 Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü öncülüğünde, İŞKUR Rize İl Müdürlüğü, Rize Halk Eğitim Merkezi  ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ortaklığı ile ağ donamı ve tamiri kursu  2 Mart tarihinde başlayarak  17 Mayıs tarihine kadar devam edecek. Toplam 22 ev kadınının katıldığı kurs 128 saat olarak gerçekleşecek kursun 50 saatlik kısmında teorik olarak ağ donamı ve tamiri bilgileri verilirken 78 saatlik uygulama eğitiminde kursiyerler barbun, mezgit ve kalkan ağlarının tamiri ve donamını öğretilecek.

. Kursun eğitim faaliyetleri Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile yapılan protokol kapsamında Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyelerince yürütülecektir. Eğitim sonunda başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar verilerek ilimize ağ donamı ve tamiri konusunda sertifikalı uzman iş gücü kazandırılmış olacaktır.

Kurstan sonra başarılı olan kadınların istihdamına yönelik olarak kurulacak olan Balık Ağları Donamı ve Tamiri Atölyesi ile ilimizde tüm balıkçılarımızın bu alandaki ihtiyaçlarını gidereceği bir merkez oluşturulması planlanmaktadır. Proje sonunda ağ tamiri ve donamı atölyesinin açılması ile il dışına giden işler ilimizde kalarak il ekonomisine katkı sağlayacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER