CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun İddialarına Yalanlama

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çayeli ilçesinde meydana gelen sel ve heyelana devletin hiçbir yetkilisinin müdahalede bulunmadığı ve hayatını kaybeden Havva Tüysüz’e geç müdahale edildiği iddialarını yalanladı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun İddialarına Yalanlama

Rize'nin Çayeli ilçesinde şiddetli yağışın ardından meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle Havva Tüysüz hayatını kaybetti. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında Tüysüz'e yardımın geç gittiğini ve 10 saat beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun iddialarının ardından Rize İl Sağlık Müdürlüğü konu hakkında açıklama yaptı.

Çayeli'nde yaşanan sel felaketinde yaralanan vatandaş için sağlık ekiplerinin zamanında gitmedeği ve hava ambulansının görevlendirilmediği yönündeki iddialar üzere yanlış algı ve bilgi kirliliği oluşmaması adına açıklama yapılmasına gerek görüldüğü belirtilerek, "13 Temmuz tarihinde saat 18.00 civarında yoğun yağış nedeniyle bölgede sel ve heyelan meydana gelmiştir. Olası yaralılara hızlı ulaşabilmek amacıyla derhal helikopter ambulans seçeceği denenmiş, ancak yoğun hava muhalefeti nedeniyle ne helikopter ambulansımız ne de jandarmaya ait helikopter uçuş gerçekleştirebilmiştir." denildi.

Afetin meydana geldiği dakikalarda bölgeye 14 adet 112 ambulansı ve 2 UMKE görevlendirildiği açıklanarak, " Ayrıca tamamı Rizeli dağcılardan oluşan gönüllü RİKE (Rize Arama Kurtarma Ekibi) ekibi de olay yerine yönlendirilmiştir. Köprübaşı Köyü’ndeki 3 yaralı ihbarı 112 hattımıza düştüğü andan itibaren köye ulaşabilmek için yoğun bir çaba içine girilmiştir. Ancak köye giden tüm yollar sel felaketinden dolayı tahrip olmuştur. Alternatif köy yolları da değerlendirilerek en kısa yol seçilmiş ve iş makinaları, arazi tipi araçlar ve ambulanslarımız bölge insanımızın rehberliğinde yola çıkmıştır. Arama kurtarma ekiplerimiz yolun bir kısmında araçlarla ilerleyerek, bir kısmında ise yürüyerek, yoğun ve zorlu bir uğraştan sonra yaralılara ulaşmış, durumu ağır olan yaralımıza olay yerinde ilk müdahale sağlık ekiplerimiz tarafından yapılmıştır. Durumu ağır olan vatandaşımız saat 03.30’da ambulans ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine ulaştırılmış, ancak burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifaların dilendiği açıklama şu ifadelerle tamamlandı:

"UMKE ekiplerimiz başta olmak üzere sahadaki sağlık personelimiz afet süresince olaydan etkilenen 14 vatandaşımızı daha hastanelere nakletmiştir. Yine UMKE ve RİKE ekiplerimiz Ağaran Şelalesinin yanındaki pansiyonda mahsur kalan 49 vatandaşımıza yürüyerek ulaşmış ve onların tahliyesini gerçekleştirmiştir. Sel felaketinde arazideki mevcut yollar çok ciddi şekilde zarar görmüş olmasına ve tüm diğer zorlu koşullara rağmen sağlık personelimiz her zaman olduğu gibi bu afette de görevini zamanında ve büyük bir fedakârlıkla yerine getirmiştir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER