Çaykur İşçisinin Fazla Çalışma Süresine İtiraz

"RİZE Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, Çaykur`da mevsimlik işçilerinin 4 ay olan çalışma sürelerinin en az 6 aya çıkarılması yönünde alınan kararın kurumu zarara sokacağını öne sürdü."

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, Çaykur’da 120 gün çalışma hakkı bulunan mevsimlik işçilerin çalışma sürelerinin en az 180 güne çıkarılması yönünde alınan kararı değerlendirdi. İşçilerin fazla çalışma süresinin bazı sakıncalar oluşturacağını öne süren Paliç, “Çay hasat döneminde mevsimlik işçiler çalışıyor. İş bitip çalışmadığı yerde onlara nasıl maaş verilecek. Bu sektöre uyar mı uymaz mı buna benim muhasebem yetmiyor. Bu kurumu batırır. Hesap yapmak lazım.İşçimiz çalışsın, iş bulalım bu güzel ama o iş yeri kazanacak ki sana verecek. Emekli olan kadrolu işçi yerine mevsimlikten alım yapılabilir. Ama mevcut 4 ay çalışan işçi iş bitiminde ne yapacak? Çaykur’da işçi çalıştırma maliyetleri çok yüksek. Çaykur’un belli bir taşıyacağı yük var. O yükten fazla Çaykur’a yüklediği zaman onu taşıyamaz ve zarar eder. Böyle olunca o kurum yaşayamaz. 4 ay çalışacak tamam. Ondan sonra çalışmadığı aylarda tam maaş verecek olunursa bunun altından Çaykur nasıl kalkacak? O fabrikalarda başka bir üretim veya çalışma imkanı olsa çay kampanya dönemi bittiğinde fabrikaları ve işçileri başka bir alanda değerlendiririz. Ama fabrikalarda böyle bir imkan yok” dedi.

Çaykur işçileri, 2 ay daha fazla çalışma için kendilerine verilen hakkın sevincini yaşarken Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç'in yaptığı bu yöndeki açıklamalara sosyal medyada tepki yağdı. İşçiler, ‘6 ay çalışacağız oda çok mü görülüyor’ diyerek tepkilerini paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 18:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
vedat efendıoğlu
vedat efendıoğlu - 2 yıl Önce

grev zamamanı nısan da hıç çalışmadan maaş aldığımızda nıye ses çıkarmadın onu da de beyefendı

SIRADAKİ HABER