Rize'de Film Gibi Kurtarma Operasyonu

Rize'de fıkraları aratmayacak kurtarma operasyonunda kurtarma ekipleri “dava edilirsiniz” tehdidi ile kurtarmayı gerçekleştirdi.

Rize'de Film Gibi Kurtarma Operasyonu

Rize’de gerçekleşen kurtarma operasyonu fıkralara konu olacak cinstendi.

Rize’nin Güneysu İlçesi Başseşme mevkisinde yoğun kar yağınca 300 küçük bay hayvanla mahsur kalan çobanlara, kurtarma ekiplerinin 5 saat süren zorlu çalışması ile ulaşıldı. Kurtarma ekiplerini karşılarında gören çobanlar bulundukları yerden inmemek için ısrar edince kurtarmaya ekiplerinin “dava edilirsiniz” tehdidi üzerine kurtarılmaya razı oldular.

rizede-film-gibi-kurtarma-operasyonu-1.jpg

Edinilen bilgiye göre: Osman Güney (52) ve kardeşi Sabit Güney (50) 300 küçük baş hayvanı otlatmak için geçtiğimiz hafta 2 bin rakımlı Başçeşme mevkisine cıktılar. Çobanlar yoğun kar yağınca 300 küçük baş hayvanla birlikte mahsur kaldı. Yakınlarının yardım çağrısı üzerine Rize Arama Kurtarma Ekibi (RİKE) 10 kişilik bir tim oluşturarak bölgeye sevk etti.

rizede-film-gibi-kurtarma-operasyonu-5.jpg

ZORLU OPERASYON

10 Kişilik arama kurtarma timinin operasyonu 8 saat sürdü. Ekip beş saat süren zorlu bir mücadelenin sonucunda çobanlara ulaştı. İlk olarak yol açma çalışması gerçekleştirildi. Çalışma sırasında bir iş makinesi uçuruma düştü. Bunun üzerine yollarına yaya devam eden yolu kısaltmak için 500 metre uzunluğundaki inşaat halinde bulunan HES tünelinden geçti.

rizede-film-gibi-kurtarma-operasyonu-4.jpg

KURTARILMAMAK İÇİN DİRENDİLER

Kurtarma timi mahsur kalan çobanların yanına ulaştığında karşılarında ekibi gören çobanlar bulundukları yerden ayrılmayacaklarını belirttiler. Kurtarma ekiplerinin ısrarına direnen çobanlar “dava edilirsiniz” tehdidini duyunca kurtarılmaya razı oldular. Dönüş yolu ise 3 saat sürdü. Çobanların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

rizede-film-gibi-kurtarma-operasyonu-2.jpg

rizede-film-gibi-kurtarma-operasyonu-3.jpg

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2013, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER