Rize belediyesi elektrik üretecek

Rize Belediyesi Birim Müdürleri Toplantısında, Türkiye’de bir ilk olup diğer İllerde örnek teşkil edecek olan Rize İlave İçme Suyu Projesi ve Andon İçme suyunda Elektrik Üretimi masaya yatırıldı.

Rize belediyesi elektrik üretecek
15 günde bir yapılan Belediye Müdürler toplantısında Başkan Bakırcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Akarsular’ın boşa akmaları ile ilgili “Su akar Türk Yapar” sözünü hatırlatarak yola çıktıklarını ve projenin halkımıza yenilenebilir enerji olarak kazandırılacağını söyledi.
 
ENERJİ ÜRETİMİ DENEME AŞAMASINDA…
 
Proje ile 50 yıllık Su sıkıntısının da çözüleceği Toplantıda, Enerji üretimi hakkında ise Başkan Bakırcı, “Elektrik üretiminin gerçekleştirileceği yerlerden biri olan Andon Maslak’da bulunan vana odası ve santral binası inşaatımız tamamlanmış, türbin ve elektrik ekipman montajı sonuçlandırılmış, enerji üretimi için deneme aşamasına gelinmiştir. Andon Arıtma Tesisi içinde kurulacak diğer yapı çalışmaları ise hızla devam etmektedir. Yıl sonundan önce tüm türbinlerin testleri tamamlanmış olacaktır”dedi.
 
TÜRKİYE’DE BİR İLK…
 
Bakırcı, Ek bir maliyet getirmeyecek bu proje sayesinde Arıtma Tesisimizin hem enerji ve işletme giderleri karşılanacak, (yıllık 20 milyon  kilowatt saat elektrik üretimi ile yenilenebilir enerji satın alım garantisi göz önünde bulundurulduğunda) yıllık 1,5 milyon dolar genel toplamda ise 2.5 milyon dolar gelir elde edilecektir. Hem gelir kaydedilecek hem de arıtma tesisimizin giderlerini minimum seviyeye indireceğiz. Bu proje, içme suyu kaynakları kullanılarak enerji üretimi sağlanması itibari ile Türkiye’de bir ilk olup, diğer illerimizede örnek bir proje olacaktır” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2013, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER