RİZE-ARTVİN HAVALİMANI İNŞAATI ÖNÜNDE KAMYONCULAR EYLEM YAPTI

Rize'nin Pazar ilçesinde deniz dolgu işlemlerine bir süre önce başlanan Rize-Artvin Havalimanı inşaatında çalışmak ve nakliye işi almak isteyen 100'e yakın Rizeli kamyoncu, şantiye önünde eylem yaptı.

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI İNŞAATI ÖNÜNDE KAMYONCULAR EYLEM YAPTI

Dolgu sahası önünde eylem yaparak yolu trafiğe kapatmaya kalkan Rizeli kamyoncular, kendilerine nakliye işi verilmesini isterken, kamyonları ile şantiye sahasına girmek isteyen sürücüleri Jandarma ekipleri şantiye sahasına sokmadı.

Rize-Artvin Havalimanı inşaatında çalışmak ve nakliye işi almak isteyen Pazar, Ardeşen, Fındıklı ilçelerinden toplanan 100'e yakın kamyoncu, bu sabah şantiye önünde eylem yaptı. 100'e yakın kamyon ile inşaat sahasına girmek isteyen kamyoncuları, inşaat sahasına sokmayan jandarma ekipleri, araçları şantiye alanına 300 metre uzaktaki TIR parkına çektirdi.

Burada jandarma ile tartışmaya giren eylemci kamyoncular, "Sayın Cumhurbaşkanımız burada havalimanının bölge esnafına ekonomik katkı yapacağını söylemişti. Firma, dışarıdan kamyon getirip nakliye yaptırıyor. Havalimanının yapılmasına çok seviniyoruz. Ama burada ekmeği biz kamyoncu esnafı değil, dışarıdan getirilen şirket elemanları yiyor. Biz istiyoruz ki bu işten biz de bir lokma ekmek yiyelim. Yoksa havalimanına karşı değiliz" açıklamasında bulundular.

rize-artvin-havalimani-insaati-onunde-kamyoncular-eylem-yapti-(1).jpg

Jandarma ekipleri ise eylemcilerin yaptığının yasal olmadığını ve bu konuda yetkililer ile görüşerek sorunu çözüme kavuşturmaları gerektiğini ifade ettiler.

TIR garajında damper kaldırarak bekleyen kamyoncular ise kendilerine buradan ekmek çıkana kadar direnişe devam edeceklerini söylediler.

rize-artvin-havalimani-insaati-onunde-kamyoncular-eylem-yapti-(2).jpg

Şoförlerden Ali Göral, gazetecilere, yıllardır gurbette kamyonculuk yaptığını söyledi.

Yörelerinde yapılan havalimanında da çalışmak istediklerini belirten Göral, "Bize burada kamyonculuk yaptırmıyorlar. Kendi havalimanımızda çalışamıyoruz. Biz de boş kalan kamyonlarımızı buraya çektik. İşsiziz. İsteğimiz bu havalimanında çalışmak ve hizmet etmek. Biz çalışıncaya kadar burada eylemimizi sürdüreceğiz. Ne zaman işe başlarsak o zaman damperleri indireceğiz." ifadelerini kullandı.

rize-artvin-havalimani-insaati-onunde-kamyoncular-eylem-yapti-(3).jpg

İmdat Memoğlu ise yıllardır sektörün içinde olduğunu ifade ederek, "Kendi yöremizde çalışamıyoruz. 10 yıldan beri dışarılarda çalışıyorum. Kendi bölgemizde çalışmak istiyoruz." dedi.

Engin Yazıcı da havalimanının yapılmasına karşı olmadığını dile getirerek, "Bizim de buraya bir katkımız olsun. Evimize ekmek götürelim. Bir yandan da iş yürüsün. Şu an hiçbir kamyon işe gitmiyor. Biz hemen iş istemiyoruz. İş açıldığı zaman istiyoruz. Burada 70 kamyon var. Bize de burada kontenjan verilsin." diye konuştu.

rize-artvin-havalimani-insaati-onunde-kamyoncular-eylem-yapti-(4).jpgrize-artvin-havalimani-insaati-onunde-kamyoncular-eylem-yapti-(5).jpg

rize-artvin-havalimani-insaati-onunde-kamyoncular-eylem-yapti-(6).jpg

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER