ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediyesi'nin ev ev dağıttığı yöresel tarhana sınırları aştı, Meksika'da pişti. Çıktıkları Meksika gezisi için çantalarına belediyenin dağıttığı tarhanadan alan Mahmut Güngör ve Semra Demirağ, Atlantik kıyısında kaldıkları evde tarhanayı pişirdi. Antalya'dan gelen tarhana, evdeki tüm konukları sofrada buluşturdu.

Türk Hava Yolları'ndan emekli Semra Demirağ, işi için hep gezdiğini ve 3 yıl Çin'de yaşadığını, Çinlilere zeytin ve zeytinyağı sattığını anlattı. Mahmut Güngör ise daha 20'li yaşlarında otostopla Avrupa'yı gezdiğini kaydetti. Emeklilik yıllarında yollarının Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde kesiştiğini anlatan iki gezgin, kendilerine bir karavan yaptı, önce Türkiye'yi gezdiler ardından dünyaya açıldıklarını söyledi.

Gürcistan, İran, Lübnan, Yunanistan gibi komşu ülkelerle başlayan gezilerin Uzakdoğu ve Kuzey Afrika'ya kadar uzandığını anlatan ikili, yeni yılda rotayı Meksika'ya çevirdiklerini, yolculuk için son hazırlıkları yaparken Muratpaşa Belediyesi'nin tarhana sürpriziyle karşılaştıklarını söyledi.

Antalya Kadın Girişimi Kooperatifi'nin belediyenin Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi'nde yoğurup hazırladığı tarhanalar tek pişirimlik poşetler halinde paketlendi. Tarhananın yanına Türkiye'nin en büyük sağlıklı yaşam hareketine dönüşen Sağlıklı Muratpaşa Hareketi'nin anlatıldığı mutfak önlüğü de eklendi ve bir poşet içinde evlerin kapılarına asıldı. Demirağ ve Güngör de yolculuktan bir gün önce tarhana poşeti ve mutfak önlüğünü evlerinin kapısında buldu. Çantaları kapatmadan tarhana ve önlüğü de içine atan çift, Atlantik kıyısındaki Meksika Körfezi'nde verdikleri molada Muratpaşa Belediyesi poşetini çantadan çıkardı. Okyanus manzaralı Meksikalı Laura'nın evinde kalan çift, Laura'nın mutfağında tarhanayı pişirdi. Antalya'dan getirdikleri tarhana evin İngiliz misafirlerini sofranın başında toplarken Demirağ'ın yaptığı dolmalar ve Meksika tacosu yemeğe eşlik etti. İngilizler ve Meksikalılar, ilk kez tadına baktıkları tarhanayı çok beğendiklerini söyledi. Çift, cep telefonuyla kaydettikleri anları sosyal medya hesaplarından paylaştı.

FOTOĞRAFLI