SGK Toplu Ödeme uygulamasından yararlanmak için ne yapılır? Koşullar...

Kimi sigortalı çalışan kişiler birçok şartlardan ötürü emekli olabilmek için yaşı doldurmasına rağmen gereken primi tamamlayamıyor. Ancak bu durumda olan vatandaşlar için SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) paraları toplu ödeme imkanı sunmaktadır. İşte, kamuoyunun ağırlıklı bi

SGK Toplu Ödeme uygulamasından yararlanmak için ne yapılır? Koşullar...

Çalışan vatandaşların emekli olabilmeleri için belirlenen yaşı doldurması gerektiğinin yanı sıra primlerini de tamamlaması gerekmektedir. Fakat birçok çalışan kişi her ne kadar emeklilik için yaş koşulunu tamamlamasına rağmen çeşitli sebeplerden ötürü prim sayısında belli gün sayısına ulaşamamaktadır. Hal böyle olunca SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) prim sayısını yerine getiremeyen sigortalı çalışanlar için paraları toplu bir şekilde alma kolaylığı sunmaktadır. Buna göre prim sayısını tamamlama imkanı bulamayan kişiler istedikleri takdirde SGK'ya (Sosyal Güvenlik Kurumu) başvurarak paralarını toplu bir şekilde geri alma olanağı elde edebilecekler. Peki, SSK ve Bağ-Kur'lu çalışan vatandaşlar için SGK toplu ödeme alma koşulları nelerdir? İşte, paralarınızı toplu almak istiyorsanız gereken şartları haberimizde sizin için derledik.

e-Devlet şifresi nasıl alınır 2018? e-Devlet şifre değiştirme yenileme!

sgk

 

Kimi sigortalı vatandaşlar yeterli çalışma olanağı elde edemedikleri için prim günü için belirlenen sayıyı dolduramamaktadır. Bu kişilerin çalışma imkanı olmasa bile şimdiye dek ödedikleri primler SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’nun tanıdığı olanak sayesinde boşa gitmeyip bu primleri toplu bir şekilde sigortalı çalışana geri ödemektedir. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde meydana gelmektedir.

Bu koşulları taşıyan kişiler şayet gereken prim sayısını tamamlamışlarsa zaten emekli olabilmekteler. Fakat primleri eksik yahut primi tamamlama imkanı yok ise paralarını geri alabilecekler. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Ancak mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

SGK TOPLU ÖDEME ALMA KOŞULLARI NELERDİR? PARALARINIZI TOPLU ALMAK İSTİYORSANIZ…

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’dan parayı toplu bir şekilde alabilmek için 2 koşul gerekmektedir:

->Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağ-Kur) yürütüyor olmamak.

->Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.

sgk

SGK (SOSYAL GÜVENLİK KURUMU)’YA DİLEKÇEYLE BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR!

Paralarınızı toplu olarak talep edebilmek için öncelikle SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’na dilekçe ile  başvuru işleminde bulunmak gerekmektedir. Açıklık getirilecek olursa, SGK bu işlemi kendiliğinden yapmamaktadır. Bu nedenle vatandaşların muhakkak dilekçe ile başvurması lazım gelmektedir. Kurum ise durumu usülünce inceleyip koşulları taşıdığınız takdirde paralarınızı toplu olarak geri ödeme yapmaktadır. Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-Kur'lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

sgk

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER