Savaş gazisinden satın aldığı protez bacakla kick boks yapıyor

Bursa'da doğuştan tek bacaklı olan 29 yaşındaki genç kadın, bir savaş gazisinden satın aldığı protez bacak ile başladığı kick boks sporunda başarıdan başarıya koşuyor.

Savaş gazisinden satın aldığı protez bacakla kick boks yapıyor

Doğuştan tek bacaklı olan 29 yaşındaki Özge Toplu, kullandığı protez bacaklar ona gereken yürüme kabiliyetini sağlamayınca savaş gazisi olan bir vatandaştan satın aldığı protez bacakla tekrardan hayata bağlandı. Çok sevdiği ve ilgi duyduğu spora da yeni protez bacağı sayesinde başlayarak kısa sürede başarılara imza attı. En büyük hayalinin kick boks antrenörü olmak istediğini belirten Özge Toplu, "29 yaşındayım ve yaklaşık bir yıldır kick boks ile uğraşıyorum. Bu spora başlamamın amacı, engellerin bedende değil zihinde olduğunu gösterebilmekti. Buraya başladım ve şimdi kocaman bir aile olduk.

Ben kendi çapımda yıllardır spor yapıyorum. Fakat daha çok kardiyo, plates ve fitnes olarak. Enes ve Ümit hoca sayesinde de kick boksla tanıştım. İlk tanıştığımızda beni antrenmana çağırdılar ve bu sporu görmemi istediler. Ben de geldim ve büyülendim. Buranın enerjisi beni inanılmaz etkiledi. Yapabileceğime inandım ve başladım. Sonrasında ben bu sporu neden kariyer amaçlı yapmayayım dedim. Bu sefer de hakemlik ve antrenörlük üzerine sınavlara girmeye başladım. Hedefim siyah kuşağa kadar gidebilmek, şu anda da dönem dönem sınavlar var onlara giriyorum. Fakat en büyük isteğim daha iyi yerlere gelebilmek için protezlerimin olması lazım. Kullandıklarım aslında çok eski bir protez. Daha iyisine kavuşabilirsem kariyerime de daha hızlı ve başarılı şekilde ulaşabilirim. Son olarak ve aslında en önemli olan bir şey söylemek istiyorum, benim gibi insanlara da umut ışığı olmak istiyorum. Herkesin bunu yapabileceğine canı gönülden inanıyorum" dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2019, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER