Prof.Dr. Ahmet Sedat Aybar:“Enflasyon beklenenden daha hızlı düşecek”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Para Politikaları Kurulu'nun aldığı politika faizinin yüzde 24 düzeyinde sabit tutulması kararı piyasalarca olumlu karşılandı. İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve Finans Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet

Prof.Dr. Ahmet Sedat Aybar:“Enflasyon beklenenden daha hızlı düşecek”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan duyuruda Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya liderliğinde yapılan Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinin yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verilmişti.

“Merkez Bankası temkinli davrandı”

Prof. Dr. Ahmet Sedat Aybar, “PPK'nın aldığı faiz arttırmama kararını ‘beklenen bir karardı' diye niteleyerek, “İç ve dış iktisadi ve siyasi gelişmeler ışığında faiz oranının değişmeyeceğine dair işaretler vardı. İçeride İstanbul'daki mahalli seçimler etrafında oluşan belirsizlik, dışarıda ise 29 Haziran'da gerçekleşecek G-20 Zirvesi'nde alınacak kararlar ile ABD-Çin arasındaki ‘ticaret savaşının' nasıl bir duruma evrileceğini ‘Bekle ve Gör' politikasıyla değerlendiren TCMB temkinli davrandı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER