Özince : “Cumhuriyetimiz kuruluş ayarlarına dönmeli”

İş Bankası Yönetim Kurulu eski Başkanı Ersin Özince, devletler için ekonomik bağımsızlık sağlanmadan, siyasi bağımsızlığı elde etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Özince : “Cumhuriyetimiz kuruluş ayarlarına dönmeli”

İstanbul Arel Üniversitesi, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu eski Başkanı Ersin Özince'yi konuk etti. İstanbul Arel Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Argun Karacabey açılış konuşmasında, “Cumhuriyet tarihiyle özdeş bir kurumun 15. Genel Müdürü'nü ağırlamak bizim için çok büyük bir artı değer” ifadelerini kullandı. Ersin Özince, Prof. Dr. Aziz Sancar Amfisi'nde önemli açıklamalarda bulundu.

“Ekonomik bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlığı elde etmek mümkün değildir. Ben Cumhuriyetimizin Kurucusunun, ‘ekonomik bağımsızlık olmadan bir anlam ifade etmez' diyerek Kurtuluş Savaşı'ndan kalan para ile kurduğu bankaya yöneticilik yaptım” diyen Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu eski Başkanı Özince “Cumhuriyetimizin kuruluş ayarlarına döndürülmesi gerekiyor. Ulusal olmayan politikalar izlenmesi benim içimi acıtıyor. Bu nedenle ekonomik ve iktisadi konularımıza siz gençler sahip çıkacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti bir birey devletidir. Bu nedenle önce kendi bağımsızlığınızı sağlamanız gerekiyor. Ne bankacı ne iş adamı olmak meselemiz değil. Sizin de işsiz mi kalacağız, aşsız mı kalacağız diye bir endişeniz olmasın. Bağımsızlığınızı koruyun” değerlendirmesinde bulundu. Ersin Özince, ülke ekonomisinin ev idarelerinden geçtiğini belirterek, “Kapitalizm, son 50 yıldır zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapıyor, orta sınıfı ise bitiriyor. Bu durumla başa çıkacak bir tavır gerekiyor. Türkiye'ye bu konuda önemli bir liderlik düşüyor. Çünkü genç bir milletiz. Bu nedenle gençlerimizin, Hintli, Çinli bir gençten geri kalmaması gerekiyor” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER