Kayısı da ‘kabuklu bit’ alarmı

Malatya'da kayısı ağaçlarında 2011 yılından itibaren ortaya çıkan ve kabuklu bit olarak da bilinen erik koşnili hastalığı ile ilgili Malatya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından üreticilere zirai mücadele uyarısında bulunuldu.

Kayısı da ‘kabuklu bit’ alarmı

2011 yılından itibaren Malatya'da kayısı bahçelerine büyük zarar veren Erik koşnili (Kabuklu bit) ile ilgili açıklama yapan Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, 2019 yılı sonu itibariyle Battalgazi, Yeşilyurt, Kale, Yazıhan, Akçadağ ve kısmen Darende ilçelerinde zararlının yoğunluğunun azaldığını belirtti. Bu yıl iklimin yağışlı ve değişkenlik göstermesi nedeniyle halen bir potansiyel tehlike olarak karşılarına çıktığını belirten Macit, “Çiftçilerimizin doğru zamanda ve bilinçli bir şekilde mücadele etmeleri için bu zararlının biyolojisini çok iyi bilmeleri gerekir“ ifadelerine yer verdi.

Zararlının biyolojisi ve mücadelesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Macit, “Erik koşnili, gövde ve kalın dallarda koloniler oluşturur. Ergin ve nimflerin beslenmesi sonucu ağaçları zayıflatıp, dalları kurutmak ve yoğun tatlımsı madde salgılamak suretiyle iki şekilde zarar yapar. Emgi sonucunda dallarda ağaç tarafından salgılanan zamk akıntısı meydana delir. Salgılanan tatlımsı madde sürgün, yaprak ve meyvelere bulaştığında yaprakların solunumunu engellemekte ayrıca, meyvelerin üzerinde mantar geliştirerek meyve kalitesini bozmaktadır” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER