İstanbul'a 100 yıl konuşulacak mega proje

Uzun zamandan beri merakla beklenen ''mega proje'' Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı tanıtım toplantısında açıklandı

İstanbul'a 100 yıl konuşulacak mega proje

İstanbul'a ilişkin dev bir proje daha İstanbul Kongre Merkezinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan'ın öncülüğünde açıklandı.

Uzun zamandan beri gündeme getirilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz gündelerde Latin Amerika dönüşünde uçakta müjdesinin verildiği İstanbul Boğaz'ına 3.Tüp Geçit projesinin detayları belli oldu.

3 KATI İLE DÜNYADA BİR İLK

İstanbul'un trafiğini rahatlatacak proje Boğaz'ın altına 3 katlı şekilde inşa edilecek ve 3 katlı oluşu ile dünyada bir ilk teşkil edecek. Dev proje ile birlikte, boğazın altı Küçüksu'dan Gayrettepe'ye üç katlı dev bir tünelle geçilecek. 3 katın iki katında tekerlikli araçlar için geçiş güzergahları yer alacakken bir katında ise raylı sistemler yer alacak.UZUNLUĞU 6.5 KM

Yeni metro hattının Kadıköy - Kartal- Yenikapı- Sarıyer metrolarıyla bağlantısı olacak. Mega tünelin TEM, E5 ve 3 köprüyle de karayolu bağlantısı olacak. Çapı 18.80 metre olacak tünelin deniz yüzeyindeki derinliği 110 metreyi bulacak. Tünelin 3 katlı kesiminin uzunluğu 6.5 km olacak. 5 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

Proje bağlantıları ile birlikte toplamda 6.5 milyon insana hizmet verecek. 5 yıl içinde tamamlanması plananan projenin ihalesi ise 7 Haziran seçimleri öncesinde tamamlanacak.

100 YIL KONUŞULACAK PROJE


Mega projenin tanıtım toplantısında ilk olarak kürsüye gelen Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan, projenin detayları ile ilgili bilgi verdi.

Mega projenin 100 yıl konuşulacağını belirten Bakan Elvan, bu proje ile dünyada bir ilkin de başarılacağını söyledi. Dünyada ilk defa 3 katlı tünel hazırladıklarını belirten Bakan Elvan, ''Proje için 10 aydır uğraşıyoruz. Bu proje Boğaz'ın altına yapılacak ve 3 katlı olacak. Proje ile İstanbul'da hayat tamamen değişecek.'' dedi.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ OLUŞTURMAYACAK

100 yıl sonra da toplu taşımanın bu omurga etrafında birleşeceğini ifade eden Elvan, ''İstanbul'un 3 havalimanı raylı sistem ile bağlanacak. Bu proje görüntü kirliliği oluşturmayacak ve İstanbul'un tarihi siluetini de bozmayacak.'' diye konuştu.

DEVLETİN KASASINDAN 5 KURUŞ DAHİ ÇIKMAYACAK

Projenin yap-işlet-devret modeli ile yapılacağını ve devletin kasasından beş kuruş dahi para çıkmayacağını aktaran Bakan Elvan, projenin hayata geçmesi ile birlikte İstanbul'da artık dakikalık randevular dahi verilebileceğini söyledi.ERDOĞAN'IN TEBRİK TELGRAFI DA OKUNDU

Tanıtım toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen tebrik telgrafı da okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gönderdiği telgraf şöyle:

Sayın Lütfi Elvan dünya şehri İstanbul'u geleceğe taşıyacak proje davetiniz için teşekkür ediyorum. İstanbul için planlanan yatırımlar yeni Türkiye yolunda önemli adımlardır. Bu tüp geçit projesi ülkemizin gelişmesi ve büyümesinde öncü rol oynayan istanbul için hayalleri gerçeğe dönüştüren projelerden biri olacaktır. İstanbul'da ulaşımı rahatlatacak İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak bu yeni projenin hizmete girmesi büyük önem taşımaktadır.

TARİHİ BİR GÜN!

Bakan Elvan'ın ardından kürsüye gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ise İstanbul'un için tarihi bir gün olduğunu belirterek, ''İstanbul tarihinin özne bir şehridir. Küresel dünyanın da özne şehri olacaktır. Biz İstanbul'a her an hizmet etmenin heyecanını ve şerefini yaşıyoruz.'' dedi.ARTIK DÜNYA İSTANBUL'U TAKİP EDECEK

Cumhurbaşkanı'na Erdoğan'a İstanbul'a sunduğu hizmetlerden ötürü teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Başbakan Davutoğlu, ''İstanbul'u dünyanın en büyük projelerinin merkezi haline getiriyoruz. Artık İstanbul başka ülkeleri takip etmeyecek, başkaları İstanbul'u takip edecek ve İstanbul'a gıpta ile bakılacak. Artık İstanbul dünyayı değil, dünya İstanbul'u takip edecek.'' diye konuştu.

İŞTE MEGA PROJENİN ANİMASYON GÖRÜNTÜLERİ:

3 KAT DEMEK 3 İMPARATORLUK DEMEK

İstanbul için açıklanan mega projenin sembolik bir anlamı olduğunu da ifade eden Davutoğlu bunu ise şu sözlerle dile getirdi;

''Bugün sizlere müjdelediğimiz, 3 katlı mega proje, 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi, sembolik bir anlam da taşıyor. 3 kat demek; 3 imparatorluk demek. Üç kat, iki karayolu, bir metro yoluyla boğazın altından geçip, 6,5 kilometrelik bu tünel, bir anlamda 3 imparatorluk üzerinde İstanbul'un 4. büyük küresel devleti, Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin işaret fişeği de olacak. İstanbul'a her şey yakışır"

BÜTÜN AKSLAR BİRBİRİNE BAĞLANIYOR

İstanbullular'ın trafikten çok çektiğini de söyleyen Davutoğlu, ''Bu mega proje ile İstanbul'daki bütün akslar bir birine bağlanıyor. Zaman tasarrufu en iyi şekilde değerlendirilecek. İncirli'den Söğütlüçeşme'ye 40 dakikada geçilecek. Güvenliği en ince detayına kadar düşünüldü. 3 kat arasında geçişkenlikler olacak. Her 500 metrede bir duraklama alanları olacak. Bu proje ayrıca çevreci de bir proje. '' diye konuştu.

İSTANBUL YER KÜRENİN BAŞKENTİ OLACAK

Yükselen, küresel güç Türkiye döneminde İstanbul'un 4. parlak dönemini de yaşayacağını ve yer kürenin de başkenti olacağını söyleyen Başbakan Davutoğlu, ''3. Havalimanı'nın kapasitesi 4. Fazda 150 milyona ulaşacak ve 3. Havalimanı Dünyanın en büyük havalimanı olacak.'' dedi.

Kaynak : Haber7

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2015, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER