Genel af için geri sayım başladı! Hazırlıklar tamam peki af ne zaman çıkar?

2018 yılı itibariyle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) af teklifini Meclis’e sunmaya hazırlanıyor. Genel af ile ilgili çalışmalarını sonlandıran Devlet Bahçeli'nin teklifinde, terör, kadın cinayeti, çocuk istismarı gibi suçları kapsamıyor. İşte genel affın çıkacağı ta

Genel af için geri sayım başladı! Hazırlıklar tamam peki af ne zaman çıkar?

Bedelli askerlik düzenlemesinin ardından gözler genel affa çevrildi. Peki 2018 yılı itibariyle genel af ne zaman çıkacak? 24 Haziran seçimleri öncesinde suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı örneğinden yola çıkarak gündeme getirdiği ve seçim beyaamesindeki vaatleri arasında sıraladığı af yasa tasarısında son aşamaya gelindi. Mahkum ve tutuklular, borçlulara af mı geliyor? Çek affı, vergi affı, trafik cezası affı, genel af konusunda son durum ne? İşte tüm detaylar...

MAHKUMLARA AF GELİYOR MU ?

 

 

Türk Ceza Yasası’nda da yer bulan “tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek”, “üstsoy veya altsoydan birine, eş veya kardeşe karşı, çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, gebe olduğu bilinen kadına karşı, kan gütme ve töre saikiyle adam öldürmeye teşebbüs” suçları, kapsam dışı olacak. Yine terör örgütlerine üye olmakla suçlananlar, çocukları cinsel yönden istismar eden, çocukları kaçırıp kasten öldüren, kadınlara yönelik şiddet uygulayan ve ölüme sebebiyet veren kişiler de “ af kapsamı” dışında tutulacak.

Teklifte “ceza indirimi, kısmi af ve ceza ertelemesi” gibi hükümlerin bulunduğu da belirtiliyor. Bazı suçlarda ise “kamu davası açılması hariç olmak üzere hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve davanın ertelenmesi” gibi düzenlemelerin yer alacağına dikkat çekiliyor.

GENEL AF NE ZAMAN ÇIKACAK?

MHP, teklifi yeni yasama dönemi başladığında TBMM'ye sunmayı planlıyor. “Genel ve özel af” çıkarabilme yetkisi, anayasanın 87. maddesine göre TBMM’ye ait ve bunun için Meclis üye tam sayısının beşte 3 çoğunluğunun, yani 600 milletvekilinin 360’ının ‘evet’ oyu vermesi gerekiyor.

MHP’nin bu nedenle genel ve özel affı içermeyen, kısmi af şeklinde hazırlanan teklif sunması bekleniyor.

BU SENE BORÇ AFLARI ÇIKACAK MI?

Çıkacak yeni torba yasasında hüküm giymiş mahkumlar için af konusu yer almadı. Resmi bir açıklama yapılmaması ile birlikte 2018 yılı itibariyle borç afları çıkması bekleniyor. Detayları meclisin açılmasıyla birlikte şekillenecek.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER