Dere suyunun kirli olduğu iddiası

Denizli'nin Pamukkale ilçesinden geçen Gökpınar deresinde henüz belirlemeyen bir sebepten dolayı yaşanan kirlilik ve yoğun kokudan dolayı inceleme başlatıldı. Dereden akan su ile tarım arazilerini sulayan Akhan Mahallesi sakinleri ise insan sağlığını tehdit etmeye başlayan dere s

Dere suyunun kirli olduğu iddiası

Gökpınar deresinin Akhan Mahallesi kısmında yaşanan su kirliliği ve pis koku çevre sakinleri Denizli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bildirilince konu ile ilgili inceleme başlatıldı. Şikayetler üzerine kuruma bağlı ‘Çevre Denetim Ekipleri' bölgeye gelerek incelemelera başladı. Kirliliğin ve kötü kokunun neden kaynaklandığı ise yapılacak incelemelerin ardından belli olacak.

Suyun kirli ve kötü kokulu olmasından en fazla şikayet edenler ise Akhan Mahallesi'nde dereden gelen suyu tarım arazilerini sulayan vatandaşlar oldu. Vatandaşlar su ile bölgede yaklaşık 15 bin hektar tarım arazisinin sulandığını ve çoğu zaman kötü kokudan dolayı sulama kapaklarını açıp ardından tarlalarına uzun süre giremediklerini dile getirdi. Suyun tamamen insan sağlığını olumsuz etkilediğini öne süren mahalleli konuyu bir çözüm bulunmasını istedi. Dereden gelen su ile bölgede mısır ve buğday başta olmak üzere, domates, salatalık ve nar gibi ürünlerin ekili olduğu tarlalar sulanıyor. Mahalleli sulama birliğine dönüm başına aylık 50 TL kadar para da ödediklerini söyleyerek, dereden gelen suyu bazen çok kirli olduğundan kullanamadıkları için sitem etti.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 20:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER