CHP kafaları bulandırmak için yine hukuku zorluyor

İstanbul seçiminin iptaline itiraz eden CHP, umduğunu bulamayınca bu sefer “YSK'daki oylamaya yedek üyeler katılmamalıydı” diyerek kararın geçersiz sayılmasını istedi.

CHP kafaları bulandırmak için yine hukuku zorluyor

Şaibeli bir seçimle İstanbul'u almak isteyen CHP, hedefine ulaşamayınca yine kanunları zorlamaya başladı. 2007 yılında cumhurbaşkanlığı seçimini Anayasa Mahkemesine taşıyarak 367 garabetini dayatan CHP, bu sefer YSK'daki yedek üyelerin oy kullanmaması gerektiğini, bu yüzden seçimleri iptal kararının geçersiz olduğunu iddia etti. Hukukçulardan tepki gecikmedi.

Geçen hafta 7 asil 4 yedek üye ile toplanan Yüksek Seçim Kurulu, 4 red oyuna karşılık 7 kabul oyu ile İstanbul seçimlerinin iptal edilmesine ve 23 Haziran'da yenilenmesine karar verdi. Ardından, CHP önce İstanbul'daki tüm seçimlerin ‘Tam kanunsuzluk' gerekçesiyle iptal edilmesini istedi. Sonra CHP'nin hukukçularından Haluk Pekşen, YSK kararında yedek üyelerin oy kullanmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu. Başlatılan bu tartışmaya diğer bazı hukukçular da katıldı. İstanbul'da oyların tamamının sayılmasına itiraz edip sayım kararı alınan sandıklardaki sayımı durdurmak için her yolu deneyen CHP'nin son oyununu hukukçular ‘mantığı, izahı yok' diye değerlendirdi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER