Batman’a Gineli gelin

Eğitim için 6 yıl önce Gine’den Türkiye’ye gelen Soumina Kady, gönlünü kaptırdığı Batmanlı Ahmet Getiren ile dünya evine girdi.

Batman’a Gineli gelin

Türkiye’ye ikinci üniversite için 2011 yılında gelen Gineli Soumina Kady (29), gönlünü İstanbul’da kuruyemiş sektöründe çalışan Batmanlı Ahmet Getiren’e (35) kaptırdı. 6 yıl süren beraberliklerini, evlilik ile devam ettirme kararı alan çift, önceki gün Batman’da muhteşem bir düğünle dünya evine girdi. Düğünü Batman’da yaptıktan sonra İstanbul’da yaşayacaklarını belirten Getiren, “15 senedir işimden dolayı İstanbul’da yaşıyorum. Pazarlama işinde bir süre çalıştıktan sonra kuruyemiş üzerine bir şirketin toptancılığı ile uğraşıyorum. Soumina ile İstanbul'da 25 Eylül 2011’de tanıştık. Ortak arkadaş ortamında karşılaştık. Eşimi ilk gördüğüm anda evlilik kararı aldım. 2013 yılında Batman'a eşim ile beraber gelip ailem ile tanıştırdım. Ailem çok olumlu karşıladı. Benim düşünceme saygı gösterdiler ve kendi kızları gibi gördüler. 2014 yılına kadar üniversiteyi bitirmek için Türkiye’de kaldı. Okulu bittikten sonra kendi ülkesine dönüş yaptı. Bu süre zarfında sosyal medyadan görüştük. Ben Afrika’ya gidiyordum, kendisi Türkiye’ye gelip gidiyordu. Soumina Türkçe dahil olmak üzere 5 dil konuşuyor. Biz genelde Türkçe konuşuyoruz. Eşim çok olumlu bir insan örf ve adetlerimize uyum sağlıyor ve bundan çok memnun” dedi.

“Ailem, Müslüman oldukları için olumlu karşıladı”

Türkiye'yi beğendiğini ve modern bir ülke olarak bulduğunu anlatan Soumina Kady ise, “Türkiye'yi gelişmiş modern bir ülke olarak görüyorum. İnsanların bölgeye göre değişkenlik gösterdiğini biliyorum. Genel olarak Türkiye’yi çok beğeniyorum. 2010 yılında Gine Konakri’den ikinci Üniversiteyi okumak için Başbakanlığa bağlı yurt dışı Türkler topluluğu ile önce Ankara'ya Türkçe Öğrenim, Araştırma ve Uygulama Merkezinde (TÖMER) eğitim aldım. Türkçeyi burada öğrendim. Bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde (İTÜ) elektrik elektronik mühendisliği bölümüne geçtim. Şu anda İstanbul’da elektrik elektronik üzerine özel bir şirkette yurt dışı pazarlama bölümünde çalışıyorum. Burada insanlar çok sevecen. Ailem, Türkiye'den Türk bir kişi ile beraber olduğum için ve Müslüman oldukları için olumlu karşıladılar” ifadelerinde bulundu.

Sevban Sevkal

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2017, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER