Başhemşire Türkan Şahin “Hemşirelik mesleğinin temelinde sevgi ve saygı olmalı”

Hemşireler haftası dolayısıyla Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Başhemşiresi Türkan Şahin hemşirelik mesleği hakkında açıklamalarda bulundu ve “hemşirelik mesleğinin temelinde sevgi ve saygı olmalı” dedi.

Başhemşire Türkan Şahin “Hemşirelik mesleğinin temelinde sevgi ve saygı olmalı”

Hemşirelik dendiği zaman akla ilk gelenin hemşireliğin öncü isimlerden olan Florence Nightingale olduğunu söyleyen Başhemşire Türkan Şahin, akla gelen ilk Türk hemşirenin ise gevher nesibe isimi olduğunu belirtti. Hemşirelik mesleğinin bilimsel bakıma dayandığını, hemşirelerin hastaların yaşadığı olağanüstü durumlara karşı önlem aldığını, hemşirelerin güç çalışma şartlarına karşın her zaman hastalara karşı özverili, sabırlı ve hoşgörülü şekilde davranması gerektiği için çok zor bir meslek grubu olduğunu belirtti.

Hemşirelik mesleği bilime dayalı

Hemşirelik mesleğinin bilimsel bir bakıma dayalı olduğunu söyleyen Başhemşire Türkan Şahin, bunun sebebinin ise hemşirelik mesleğinin ilk şartının bilim olduğundan kaynaklandığını belirtti. Hemşirelik mesleğinde kişilerin anatomi ve fizyoloji bildiğini söyleyen Başhemşire Türkan Şahin, hastaya uygulanan ilacın hasta üzerindeki etki ve yan etkilerini bilmesi gerektiğini belirtti. Hemşirelerin hastanın yaşadığı olağanüstü durumlara karşı önlem aldığını söyleyen Başhemşire Türkan Şahin, Akut problemlerde uluslararası tıbbi standartlara göre sırasıyla ne yapacağını bilen bir meslek grubu olduğunu belirtti.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER