'Ailelerin, sosyal medyada çocuklarıyla ilgili paylaşımlarında özenli olması gerekiyor'

Çocuk istismarı ve ihmali konusunda konuşan Eğitim Bilimci Banu Gürün, "Ailelerin sosyal medyada çocuklarıyla ilgili paylaşımlarında özenli olması gerekiyor. Ailelerin özellikle çocukları deşifre, teşhir edebilecek şekilde paylaşımlardan kaçınması gerekiyor" dedi.

'Ailelerin, sosyal medyada çocuklarıyla ilgili paylaşımlarında özenli olması gerekiyor'

Mektebim Okulları CEO Vekili ve Eğitim Bilimci Banu Gürün, son zamanlarda gündeme sık gelen çocuk istismarı ve ihmali konusunda açıklamalarda bulundu. Gürün, çocuk istismarının ve ihmalinin son 10 yılda 3 kat arttığını, ailelerin, sosyal medyada çocuklarıyla ilgili paylaşımlarında özenli olması gerektiğini, ailelerin ve çocukların bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Gürün, çocuk istismarı ve ihmali konusunda sert, keskin yasal tedbirlerin alınması gerektiğine vurgu yaptı.

"Çocuk istismarının ve ihmalinin son 10 yılda 3 kat arttığını görüyoruz"
Çocuk istismarı ve ihmali konusunda sert tedbirlerin alınması gerektiğini ifade eden Banu Gürün, "Suç kavramı insanlık tarihi kadar eski. Çocuklara yönelik suç kavramı da insanlık tarihi kadar eski. Çünkü tarih boyunca çocuklar, kendini savunamayan, himayeye ihtiyaç duyan varlıklar oldular. Çocuk istismarının ve ihmalinin son 10 yılda 3 kat arttığını görüyoruz. Hem Türkiye'de hem de uluslararası raporlarda da aynı verilere ulaşabiliyoruz. Geçmişte de var olan ihmal ve istismarın görünür olmasının en önemli gerekçelerinden biri; sosyal medya araçlarının artık daha yaygın kullanılıyor olması ve sosyal medyada oluşan duyarlılık durumu. Çocuk istismarı ve ihmali konusunda alınması gereken birçok tedbir var. Tedbirlerin başında da daha sert, kenarı çizilmiş ve köşeleri daha belirgin yasal tedbirler alınması süreci yer alıyor" dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER