Tokat, Sinop, Kastamonu, Çankırı ve Amasya'dan bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki

Genel 05.04.2021, 17:34
Tokat, Sinop, Kastamonu, Çankırı ve Amasya'dan bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki

SAMSUN (AA) - Tokat, Kastamonu, Çankırı ve Amasya'da sivil toplum kuruluşları, Sinop'ta AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş ile Ak Parti İl Başkanı Uğur Giresun, bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki gösterdi.

Tokat'ta bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, Yeraltı Çarşısı üzerinde, ellerinde Türk bayrakları ve dövizlerle toplandı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Arif Hakkoz, 15 Temmuz hain darbe girişimini kendilerince destekleyen ve bilinçaltı mesajlar vererek açıklama yapanların, FETÖ'cü ve bölücülere karşı dimdik ayakta olduklarını bilmelerini istediklerini söyledi.

Hakkoz, "15 Temmuz'da verilen dersi idrak etmekten uzak müptezeller, bir gece vakti toplanıp bu milletin iradesine karşı bildiri yayınlama cüretine ve hadsizliğine kalkışmışlar" dedi.

Montrö Sözleşmesi'nin tadili ve Kanal İstanbul projesi konularını bahane ederek milletin iradesine gem vurmaya çalışanların karşısında olmaya devam edeceklerini belirten Hakkoz şöyle devam etti:

"Online muhtıralarla, yargı darbelerinde, kumpaslarda ve 15 Temmuz darbe girişiminde gereken dersi almayanlara en güzel cevabı yine Türk milleti verecektir. Bu aziz millet, tarihin en organize ve en alçakça kalkışmalarına karşı yekvücut olup ayağa kalkmış, kendisine biçilmek istenen kefeni yırtıp atmış, kendisini tarih sahnesinin dışına atmak isteyen dahili ve harici düşmanlarına bir daha asla unutamayacakları hezimetler yaşatmıştır. Millet iradesine karşı hala bu gibi anti demokratik girişimlerden, darbe imalı bildirilerden, milletin kendilerine verdiği rütbeleri millete karşı kullanmaya kalkan bedhahlardan bir sonuç alabileceğini düşünenler varsa, onlara ve tüm uzantılarına karşı buradan ilan ediyoruz hodri meydan. Milletimizin emrinde ve hizmetinde olmayı en yüksek rütbe, en büyük şeref ve şan kabul eden sivil toplum kuruluşları olarak dün olduğu gibi bugün de vatan nöbetindeyiz. Darbelerden medet umanlara karşı milli iradenin temsilcisi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin yanında olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz."

Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.

- Sinop

Sinop'ta bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki gösterildi.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti'nin vesayet ve darbelerle vuruşarak bugünlere geldiğini vurguladı.

Hala eski Türkiye özlemiyle vesayet günlerini ve darbe dönemleri hayali kuranlara 15 Temmuz'daki meydanları hatırlattığını ifade eden Maviş, şunları kaydetti:

"Ülkemiz Suriye, Libya, Azerbaycan ve Akdeniz'de uluslararası kuşatmayı kırmak için savaşırken, içeride her türlü terör örgütü ile mücadele ederken sesi çıkmayanlar bugün eski sıfatlarına ve rütbelerine dayanarak bildiriler yayınlayıp darbe özlemine girmişlerse şunu bilsinler ki öncekilere olduğu gibi millet bunlara da hadlerini en ağır şekilde bildirir."

AK Parti Sinop İl Başkanı Uğur Giresun ise 15 Temmuz gecesi darbecilere meydanları dar eden milletin, bildiriye karşı yine vatanının, devletinin ve demokrasinin yanında saf tutuğuna işaret etti.

Açıklamayı yapanlar ve yazanlar kadar yayanlar, yaptıran ve yazdıranların da farkında olduklarını dile getiren Giresun, şunları kaydetti:

"Bu ülkede artık mesnetsiz ve ucube bildirilerle hükümete, millete ayar verme dönemi sona ermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlı mücadelesi karşısında, zaman zaman çaresizliklerini, böylesi çıkışlarla dile getirme gafletinde bulunan bu kendini bilmezler yargı önünde hesap vermelidir. Dış güçlerin ezik uzantıları şunu iyi bilsinler ki ne yaparlarsa yapsınlar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde büyüyen Türkiye'nin önünü kesemeyecekler."

- Kastamonu

Kastamonu'da Milli İrade Platformu tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki gösterildi.

Nasrullah Meydanı'nda yapılan basın açıklamasında Milli İrade Platformu adına konuşan Eğitim-Bir-Sen Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, vatan nöbetinin başında olduklarını söyledi.

Bu aziz milletin tarihin en organize ve alçakça kalkışmalarına karşı yekvücut olup ayağa kalktığını vurgulayan Sancaktaroğlu, şunları kaydetti:

"Kendisine biçilmek istenen kefeni yırtıp atmış, kendisini tarih sahnesinin dışına atmak isteyen dahili ve harici düşmanlarına bir daha asla unutamayacakları hezimetler yaşatmıştır. 15 Temmuz'da verilen dersi idrak etekten uzak müptezeller bir gece vakti toplanıp bu milletin iradesine karşı bildiri yayınlama cüretine ve hadsizliğine kalkmışlardır."

Sancaktaroğlu, milletin emrinde ve hizmetinde olmayı en büyük rütbe, en büyük şeref ve şan kabul eden sivil toplum kuruluşları olarak dün olduğu gibi bugün de vatan nöbetinde odluklarını kaydetti.

- Çankırı

Çankırı'da Milli İrade Platformu ve Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri, emekli amiraller hakkında suç duyurusunda bulundu.

Eğitim -Bir-Sen Çankırı Şube Başkan Yardımcısı Volkan Kavak, platform adına Karatekin Parkı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bekasının 10 yılda bir yapılan darbelerle tehlikeye sokulduğunu söyledi.

15 Temmuz gecesi darbeyi önleyen, darbecilere meydanları dar eden halkın Türkiye'nin tarihinden vesayetin izlerini, yarınından muhtıra ve darbe fikrini söküp attığını vurgulayan Kavak, "Bütün darbe heveslileri, vesayet sevdalıları bilmelidir ki, 250 şehidimizin kanıyla 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı yazılan manifesto bu ülke için sadece bir milat değil, kanla imzalanmış bir ahittir." dedi.

Türkiye'nin artık darbecilerden hesap sorulan bir ülke olduğunun altını çizen Kavak, şunları kaydetti:

"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 103 amiral eskisi ve açıklamaları hakkında soruşturma başlatmış olmasını yerinde buluyor, faillerle birlikte iştirakçileri ve azmettiricileri de ortaya çıkaracak bir hukuki sürecin işleyeceğine inanıyoruz. 81 ilde milletin iradesine karşı bir müdahale hevesi olarak gördüğümüz bu meşum açıklama ve o açıklamaya imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz."

Basın açıklamasının ardından grup, Çankırı Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda bulundu.

- Çorum

Çorum'da Memur Sen Konfederasyonu'na bağlı sendika üyeleri, emekli amiraller hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çorum Adalet Sarayı önünde toplanan Memur Sen üyeleri, tepkilerini dile getirdi.

Memur Sen İl Başkanı Tekin Çınar, emekli amirallerin hukuk önünde hesap vermesi gerektiğine inandıklarını, bu nedenle Türkiye genelinde suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Çınar, emekli amirallerin yaptığı açıklamanın emekli de olsa bazı darbe heveslilerinin siyasete müdahale etme, millet iradesine çelme takma, darbe çığırtkanlığı yapma ve gayrı milli odaklara selam çakma hastalığının devam ettiğini gösterdiğini savundu.

Darbeye tevessül eden, milletin iradesini ve inanç değerlerini hedef gösteren, sivil siyasi iradenin hukukunu yok etmeye yeltenen herkese haddinin bildirilmesi gerektiğini vurgulayan Çınar, "Darbe heveslileri yargı önünde hesap vermelidir. Bu kapsamda, ilk adım olarak emekli amiral tanımına sığınma imkanları sona erdirilmeli, rütbesini, üniformasını siyasete müdahale aracı olarak kullananların bütün rütbeleri ellerinden alınmalı, o rütbeler üzerinden kazandıkları kazanç ve imtiyazlar sona erdirilmelidir." dedi.

Basın açıklamasına AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı da katıldı.

- Amasya

Memur-Sen Amasya İl Temsilcisi Eliaçık, sendika binasında yaptığı açıklamada, bazı emekli amirallerin yaptığı açıklamayı, millete muhtıra verilen dönemlerden kalmış köhne bir zihniyetin hazırladığını savundu.

TSK dahil olmak üzere devletin kurumlarının milletin hizmetinde olmasından duyulan rahatsızlığın açıkça ilan edildiğini dile getiren Eliaçık, "Milletin inancından, iradesinden, medeniyet değerlerinden kopmuş, millete yabancılaşmış bir zihniyetin taşıyıcısı bu asker emeklileri aktif görevde oldukları dönemde neye hizmet ettikleri herkesçe biliniyor. Kimi çevrelerin içeriğindeki darbe hevesini örtmeye, yumuşatmaya, masumlaştırmaya ve üstelik sahiplenmeye kalkıştığı bu açıklama, her ne kadar darbeci kafanın sefaletini gösterse de görmezden gelinebilecek bir durum değildir." dedi.

Milletin iradesine yönelik hiçbir vesayet imasına tahammülü olmadığını vurgulayan Eliaçık, "Bu nedenle emekli de olsalar siyasete müdahale etme hastalığı nüksedenlere milletin sessiz kalması düşünülemez. Milletimiz, açıklamayı yapanlar ve yazanlar kadar yazdıranların ve yayanların da farkındadır." diye konuştu.


Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çay 'Şekerli' mi, 'Şekersiz' mi İçilmeli?
Çay 'Şekerli' mi, 'Şekersiz' mi İçilmeli?
Namaz Vakti 14 Nisan 2021
İmsak 04:02
Güneş 05:34
Öğle 12:23
İkindi 16:05
Akşam 19:03
Yatsı 20:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 29 57
4. Altay 29 53
5. Altınordu 30 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@