FIRTINA VADİSİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Dünyada koruma öncelikli 200 ekolojik bölge arasında yer alan Rize’deki Fırtına Vadisi, barındırdığı yeşilin bin bir tonu ve doğa sporlarına uygun yapısıyla, turistlerin gözde mekanı olmayı sürdürüyor.

FIRTINA-VADİSİ-ZİYARETÇİLERİNİ-BEKLİYOR-5

Kaçkar Dağları’nın zirvelerinden doğan, buzul (sirk) göllerinin serin sularıyla beslenen, Rize’nin Ardeşen ilçesinden denize dökülen Fırtına Deresi’nin oluşturduğu Fırtına Vadisi, barındırdığı yeşilin bin bir tonuyla Doğu Karadeniz’in gözde mekanları arasında yer alıyor. Bakir doğası, zengin flora ve faunasıyla Kaçkar Dağı eteklerindeki vadi, sit alanı ve milli park statüsünün yanı sıra doğal yaşlı ormanlarıyla dünyanın koruma öncelikli 200 ekolojik bölgesinden biri. Vadi, doğal olarak yetişen 2 bin 460 bitki türü ile de adeta bir botanik bahçe konumunda. Fırtına Vadisi, sınırlarını belirleyen yaylalar ile 2 bin 500 metreden başlayıp 4 bin metrelere kadar varan Kaçkar Dağı bölgesinde 100’e yakın buzul (sirk) göllerinin birçoğunu da bünyesinde barındırıyor.

FIRTINA-VADİSİ-ZİYARETÇİLERİNİ-BEKLİYOR-6

Doğa sporlarının da gözde mekanı olan vadide dağcılık, kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, kampçılık, kanyon geçişi, yamaç paraşütü, nehir kanosu, rafting, buzul (sirk) göllerinde su altı dalıcılığı, serbest dalış, doğa fotoğrafçılığı, tur kayağı, buzul tırmanışı, donmuş şelale tırmanışı, dağ bisikleti, oryantiring ve benzeri aktiviteleri yapılabiliyor.

Merkezi Rize’nin Ardeşen ilçesinde bulunan Doğu Karadeniz Doğa Sporları Kulübü (DOKADAK), dağcılık, rafting, kano ve oryantiring alanında öncülük ederek, yerel-bölgesel, ulusal ve uluslararası faaliyetlerle yörenin tanıtımına önemli katkılar sağlıyor.

FIRTINA-VADİSİ-ZİYARETÇİLERİNİ-BEKLİYOR-7

Bu kapsamda her yıl Uluslararası Fırtına Rafting Şenliği düzenlenerek, Fırtına Vadisi ve çevresi en iyi şekilde ulusal ve uluslararası alanda tanıtılıyor. Rafting şenliği sayesinde Fırtına Vadisi boyunca birden çok turizm işletmesinin yanı sıra Ardeşen ve Çamlıhemşin ilçe sınırları içinde kalan Fırtına Deresi’nin farklı kilometrelerinde rafting işletme tesisleri kurulup, kano ve rafting alanında bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlere hizmet veriliyor.

FIRTINA-VADİSİ-ZİYARETÇİLERİNİ-BEKLİYOR-4

FIRTINA-VADİSİ-ZİYARETÇİLERİNİ-BEKLİYOR-3

YORUM EKLE