Konut kredisinde sigorta oyunu

Bankaların yeni gelir kapısı DASK ve yaşam sigortası oldu. Krediyle konut alanlara "Sigortanızı bankamıza yaptırmalısınız" diyen finans kurumları, iki ürün karşılığında her müşteriden 400 TL alıyor.

Konut kredisinde sigorta oyunu
Hizmet gelirleri ve kredili mevduat hesaplarıyla para kaynakları kısılmaya başlanan bankalar, kendilerine yeni gelir kapısı buldu. Bankalar, krediyle ev satın alanlardan 'sigorta zorunlu' diyerek 400 TL istemeye başladı. Finans kurumları, inşaat firması tarafından teslim edilen konutun zorunlu deprem ve yaşam sigortalarının kredinin çekildiği bankadan yapılması gerektiğini belirterek tüketiciyi yanıltıyor. Müşteriye e-mail gönderen banka daha sonra telefon açarak "Bunu acilen imzalayıp, faks ya da e-mail ile bize gönderin" diyor. Sigortaların konut kredisi çekilen bankadan yapılması gerektiğini, bunun yasal zorunluluk olduğunu belirtiyor.
 
120 MİLYONU BULUYOR
 
Müşteri, iki sigortanın bedelininin ne olduğunu sorduğunda banka fiyatı belirtiliyor. Aksi takdirde herhangi bir bilgi vermiyor. İki sigortanın toplam bedelinin 400 lirayı bulduğu söyleniyor. Bazı müşteriler, konuyu bilmedikleri için metni imzalayıp gönderiyor. Ancak, bu duruma itiraz eden ve bir yetkiliyle konuşmak istediğini iletenlere de bankacılar "Sigortanızı yaptırdıysanız sorun yok" diyerek teklifi geri çekiyorlar. Her yıl krediyle 300 bin civarında konut satılıyor. Bu rakam dikkate alındığında bankaların bu yolla elde ettiği kazanç 120 milyon lirayı buluyor.
 
Müşteriyi bu yazıyla kandırıyorlar
 
BANKASI ........CADDESİ ŞB.
Bankanızdan kullanmış olduğum ........ konut kredisi nedeni ile ..... Blok D:... no.lu gayrimenkulüme bankanızca dask ve ev sigortası yapılmasını ve ilgili sigorta bedellerinin ............................no.lu hesabımdan tahsil edilmesini rica ederim. Her vade bitiminde...........nolu poliçemi yenileyeceğimi, herhangi bir nedenle poliçemin tarafımdan yenilenmemesi halinde dahi, ...... Bankası A.Ş.'nin adıma sigorta teklifinde bulunmasını, sigortacının kabul etmesi ve poliçenin tanzimi durumunda sigorta priminin ........ Bankası A.Ş. nezdinde bulunan hesaplarımdan veya ........... A.Ş.'den almış olduğum kredi kartlarımdan tahsil edilerek sigorta şirketine ödenmesini, sigortacının poliçeyi yenilememe hakkının saklı olduğunu bildiğimi kabul, beyan ve taahhüt ederim."
 
Kredi bitimine kadar biz yapıyoruz
 
Banka, sigorta yaptırmaya itiraz eden müşterilere "Kredinizi biz verdik, sigortayı biz yapmalıyız" diyor. Bankanın gönderdiği açıklama metninde şöyle deniyor: "DASK ve ev sigortası poliçelerinin takibinde sorun oluşmaması için kredi bitimine kadar bankamızın yapması gerekiyor." Müşteri bu açıklamayı da kabul etmezse "İstediğiniz yerden yaptırabilirsiniz, sorun yok" yanıtı geliyor.
 
Kaynak: Sabah
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2013, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER