Bedeli 25 milyon TL! Örnek olacak proje

Malatya'da kurulan 'çöp yakma santrali' şehir çöplerini tam bertaraf yöntemiyle enerjiye dönüştürebiliyor. Bu esnada çıkan ısı ise çiçek serasına yönlendiriliyor.

Bedeli 25 milyon TL! Örnek olacak proje

Türkiye’nin ilk ‘çöp yakma ve bertaraf’ santrali olan “Entegre Çevre Projesi’nin temel atma törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve yerel yöneticiler katıldı.

ÇIKAN ISI SERAYA

Proje tamamlandığında, ortaya çıkan toplam 10 MW/H elektrik enerjisi ile 100 bin ev aydınlanması hedefleniyor. Yakma sırasında ortaya çıkan atık ısı ile de Malatya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kurulması planlanan serada çiçek üretimi yapılması gündemde.

25 MİLYON LİRALIK YATIRIM

“Yap işlet devret” modeli ile toplamda 25 milyon dolar yatırım bedeli olan proje kapsamında belediyenin kasasından bir kuruş para çıkmayacağı gibi, gelirden belediye pay alacak. Projenin 2017 yılı sonuna yetiştirilmesi hedefleniyor. Mevcut vahşi depolama uygulaması ile doğanın 300 yılda yok edemeyeceği atıklar, bu yeni bertaraf teknolojisi ile çevreci bir şekilde enerjiye dönüştürülecek.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

“Çöp Yakma ve Bertaraf Etme” projesinde, çöpler sırasıyla ayrıştırma, gazlaştırma ve yakma aşamasından geçiriliyor. Diğer projelerden farklı olarak Türkiye’de bir ilk olan bu projede, Malatya’nın tüm atıkları yüzde 100 değerlendirilmiş olacak. Mevcut uygulamada çöpün sadece yüzde 15’i enerjiye dönüşürken, bu yeni teknoloji ile bu oran yüzde 65’e çıkarılacaktır. Bu oran Avrupa ortalamasının da üzerindedir.

50 KİŞİLİK İSTİHDAM

Plana göre, bu projede toplamda 50 kişi istihdam edilecek. Atık ısılar ile entegre olarak kurulacak seralarda çiçek üretimi yapılarak Malatya şehrinin ihtiyaç duyduğu peyzaj ve hediyelik çiçek ihtiyacı karşılanacak.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER