AG600 testi geçti! Dünyanın en büyüğü

Çin'in ürettiği dünyanın en büyük amfibi uçağı AG600 modeli hidrodinamik performans testi başarıyla gerçekleştirdi.

AG600 testi geçti! Dünyanın en büyüğü

Dünyanın en büyük amfibi uçağı olma özelliğine sahip Çin üretimi AG600 modeli hidrodinamik performans testinden başarıyla geçti.

Çin Merkezi Haber Kanalı'nın (China Central Television News-CCTV) yaptığı açıklamada, AG600 uçağının Çin Havacılık Endüstrisi'nin yüksek hızlı hidrodinamik laboratuarındaki testten başarıyla geçtiğini açıkladı.
 
Uçak hem durgun hem de dalgalı suda, çeşitli hızlarda, çeşitli parametrelerle test edildi. 38.8 metre kanat açıklığı, 37 metre uzunluk ve 53.5 ton maksimum kalkış ağırlığıyla dünyanın en büyük amfibi uçağı ünvanına sahip olacak amfibik uçağın, yangın söndürme ve denizde arama-kurtarma çalışmalarında kullanılması planlanıyor.
 
20 saniyede 12 bin ton su toplayabiliyen uçak, tek yakıt tankında 370 tona kadar su taşıyabiliyor.
 
AG600 projesinin Baş Mühendisi Wang Shuzhe, CCTV'ye yaptığı açıklamada, tasarımcıların, suyun yanı sıra yere inip çıkmasına izin verecek bir şanzıman üretmek zorunda kaldığını, Çin Havacılık Endüstrisi'nin uçakta kullanılan teknolojinin yüzde 90'ından fazlasını yerli imkanlarla geliştirdiğini ifade etti. Xinhua, ''Uçak, mükemmel manevra kabiliyeti ve geniş kapsamlı arama aralığı ile deniz kurtarma, itfaiye, denizi gözetleme ve ekolojik koruma için kullanılacaktır.'' dedi 

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2017, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER