Adalet Bakanlığı 15 bin personel alımı yapacak! Başvurular ne zaman?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, adalet teşkilatı ve cezaevi personelinin yükünü hafifletmek için 15 bin personel alımı yapılacağını belirtti. Peki Adalet Bakanlığı personel alımı için başvurular ne zaman? Tarih verildi mi? Detaylar haberimizde...

Adalet Bakanlığı 15 bin personel alımı yapacak! Başvurular ne zaman?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yeni bir açıklama geldi. TRT’de canlı yayında konuşan Gül, Adalet Bakanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere "100'de idari yargı hakimlerimizi alacağız. Bunu ilk defa burada söylüyorum. İdari yargı özellikle çok uzun yıllardır bekleniyordu. 1000 adli hakim ve savcı alacağız. 100 idari yargı hakimi, 15 bin de personel alacağız. 4 bin civarında hakim ve savcı FETÖ'den ihraç olmuştu, bu sayıyı tamamladık." ifadelerine yer verdi. İşte detaylar...

ADALET BAKANLIĞI 15 BİN MEMUR ALIMI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül TRT'de canlı yayına katıldı. Konuşmasında Adalet Bakanlığı bünyesine alım yapılacak kadronun detaylarını açıkladı. Buna göre 100 İdari Yargı Hakimi, 1000 adli Hakim ve Savcı ve 15 bin kişi de personel alımı yapılacak. Sadece alım kadroları ve sayıları hakkında konuşan Gül, tarih hakkında bir bilgi vermedi.

HAKİM YARDIMCILARI GELİYOR!

Yargı sistemine dönük yeni çalışmaları olduğunu aktaran Gül, hakim yardımcılığı gibi eğitim süresini uzatacak 3 yıllık bir eğitim süresinin planlandığını bildirdi.

Olağanüstü dönemin geride kaldığını ve artık normal sürecin işlediğini belirten Gül, hukukun daha tecrübeli, öngörülebilir haline ulaşacaklarını ifade etti.

Bakan Gül, "Bu çerçevede kürsüye çıktığında artık 3 yıl bir hakim nezaretinde belli işlemleri yapmış, bir anlamda stajını, eğitimini hem teori, hem pratiğini artırmış ondan sonra kürsüye gelecek bir sistemi planlıyoruz. Bu da yargıya güveni artıracak önemli bir konu. Bir diğer çalışmamız da hukuki yeterlilik sınavı masamızda. Bu reform belgemizde bunu çalışacağız. Hukuk mezunları bir sınava girecek, o sınavdan sonra, avukatlar dahil, noterler dahil, bu sınavdan sonra mesleki yeterliliklerine göre hukuk hizmetini verecekler." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER