Ayder de 2 Gün arama konferansı başladı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Rize’nin ünlü Ayder Yaylasını yenilemek için uygulayacağı Kentsel Dönüşüm Projesi için görüşleri almak üzere 2 gün sürecek Arama Konferansı’na başladı.

Ayder de 2 Gün arama konferansı başladı

Ayder Yaylasında bir otelde gerçekleştirilen Arama Konferansı’na kamu, özel sektör, meslek odaları, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve yöre insanları katıldı. Proje Koordinatörü Hakan Açıl, Ayder Yaylasının sürdürülebilir ve gelecek nesillere aktarılabilecek bir konuma getirilmesinin amaçlandığını belirterek plansız ve programsız gelişen Ayder’in yavaş yavaş eriyen ve yok olan noktaya geldiğini söyledi. TOKİ’nin yapacağı çalışmalarla Ayder’in yeniden eski güzelliğine ve yöresel mimarisine kavuşacağını ifade eden Açıl, yaylanın dünya turizmine hitap ederek Türkiye’yi tanıtacağı noktaya geleceğini belirtti. 

ORTAK BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR 
TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu da 5 bakanlıkla birlikte valilik ve ilçe belediye başkanlığının Ayder Yaylası’nın yıpranan ve kaybolan niteliğini yeniden bölgenin eski kimliğine ve yöresel hassasiyetine kavuşturabilmek için ortak bir çalışma yürüttüğü söyledi. 

AYDER'İ BİZ BU HALE GETİRDİK
Arama Konferansında Ayder Yaylasında tesis işleten vatandaşlar da söz aldı. Dursun Dalga adlı işletmeci yaylada yıllardır İmar Planı yapılmayışını eleştirdi.  Dalga, “İmar planı vardı da biz mi uymadık. Bu görünen yeşil alanları koruyarak malımızı, mülkümüzü, paramızı buraya yatırtarak Ayder’i bugüne getirdik. Hiçbir belediye başkanı imar planlarını yapmadı. Hep vatandaş mı suçlu? Buradan başka gidecek bir yerimiz yok” diyerek kentsel dönüşümle mağdur olmak istemediklerini söyledi. 

TOKİ'YE KARŞI DEĞİLİZ
Meryem Çolak ise Ayder Yaylasında yapılmak istenenle ilgili yetkili ağızlardan bilgilendirilmek istendiklerini belirterek “Biz Ayder’in sahibiyiz. Atalarımız Ayder’i bize emanet etmiş. Bizden başka kimse Ayder’e sahip çıkamaz. TOKİ’ye karşı değiliz. Ama ne yapılacağını bilmek istiyoruz” dedi. Arama Konferansı yarın yapılacak toplantı ile sona erecek. 

5 AYRI KORUMA KARARI VARDI
Çamlıhemşin İlçesi'nde bulunan Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile 'Turizm Merkezi' ilan edildi. Aynı zamanda belediye mücavir alanı olan ve doğal güzelliği ile öne çıkan yaylada bu tarihten sonra gelişigüzel yapılaşma başladı. 1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise Doğal SİT Alanı ilan edilerek koruma altına alınan Ayder, 2006 yılında da Bakanlar Kurulu Kararıyla, 'Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi' ilan edildi. 1998 yılında Doğal SİT Alanı ilan edilen yayla için yasaya göre valilik tarafından 2 yıl içerisinde Koruma Amaçlı İmar Planı oluşturulması gerekiyordu. Ancak, aradan 19 yıl geçmesine rağmen yayla için imar planları hazırlanmadı.

158 BİNA İÇİN YIKIM KARARI VAR
Koruma planlarının uygulanması halinde yapılaşma tipi ve yoğunluğunun ancak projeler dahilinde yapılabileceği Ayder Yaylası, her geçen gün doğal özelliğini yitirdi. Kaçak ve beton yapıların inşa edildiği yayla ve çevresinde yüzlerce kişi, kaçak yapılaşma ile SİT ve Milli Park yasalarına muhalefetten yargılandı. Çamlıhemşin Belediyesi Meclisi, Ayder Yaylası’ndaki 290 yapıdan 158’i hakkında, kaçak ve ruhsata aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı aldı. Kaçak ve ruhsata aykırı yapıların yıkılması için Kamu İhale Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca hizmet alımı yoluyla açık ihaleye çıkıldı. Ancak yıkım ihalesine katılan firma olmayınca kaçak yapılar yıkılamadı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER