Bursa'nın Yıldırım ilçesi 75. Yıl Mahallesi'nde bulunan Mustafa Necati İlkokulu Okul Müdürü Ümit Özgüler ve Müdür Yardımcı Hakan Alkılınç; Zeka Oyunları Yarışması, okulda yapılan faaliyetler ve gerçekleştirmek istedikleri projeler hakkında bilgi verdi. Özgüler, "Başarılı olmanın sırrı ekip ruhundadır" ifadelerini kullandı. CANSU ÖZDEMİR / BURSADA BUGÜN/ BURSA İGFA-  Bursa'nın Yıldırım ilçesi 75. Yıl Mahallesi'nde bulunan Mustafa Necati İlkokulu, Zeka Oyunları Yarışması'nda namağlup gelerek grup liderliğindeki yerini koruyor. Okul Müdürü Ümit Özgüler ve Müdür Yardımcı Hakan Alkılınç, Zeka Oyunları Yarışması, okulda yapılan faaliyetler ve gerçekleştirmek istedikleri projeler hakkında bilgi verdi. 

2019 yılından beri Mustafa Necati İlkokulu'nda Okul Müdürü olarak görev alan Ümit Özdüler, okulun butik tarzda bir okul olduğunu ve bu nedenle kontrol edilebilirliğinin kolay olduğunu söyledi. 
Bursa Mustafa Necati İlkokulu Müdürü Ümit Özgüler; "2019 yılından itibaren burada okul müdürü olarak görev yapıyorum. Okulumuz 1973 yılında yapılmış olup iki katlıdır. 18 kadrolu, 6 ücretli öğretmenle hizmet vermekte olup, sabahçı-öğleni şeklinde 690 öğrenci bulunmaktadır. Okulumuz, kontrol edilebilir bir okul. Küçük olması hasebiyle bütün sahaya hakimiz.

Buraya göreve geldiğim zaman öğretmenlerimizdeki enerjiyi görünce, bunu nasıl değerlendirebiliriz diye ekip kurup bir istişare yaptık. Birkaç stratejik konular belirledik. Bunlardan en önemlisi eğitim odaklı gitmeye yönelik öğrencilere takviye kurslar verilmesi oldu. İşleyen müfredatın yanında takviye kurslara ağırlık verildi. Bu bağlamda öğrencilerimizle derslerimizin haricinde drama eğitimleri, halkoyunları eğitimleri, kara kalem, sportif anlamda voleybol eğitimi gibi eğitimler verildi. Aynı zamanda etüt çalışmaları kapsamında Zeka Oyunları Kulübü'müz çerçevesinde eğitimler verilmekte. Okulumuzda her ay mutlaka bir tiyatro veya sanatsal bir etkinlik yapılmakta olup, güzel dönüşler ve sonuçlar alıyoruz. 

"ZEKA OYUNLARI YARIŞMASI'NDA GRUP LİDERİYİZ"

Bursa Osmangazi’de asfalt mesaisine devam Bursa Osmangazi’de asfalt mesaisine devam

Bursa'da pek çok devlet okulunun katılım gösterdiği birlik ve beraberlik içerisinde iletişim ve motivasyonun artırılması, okullar arasındaki iletişimin güçlendirilmesi, iyi örneklerin paylaşılması, zekâ oyunlarına olan ilginin artırılması ve zekâ oyunlarının geniş kitlelere yayılması amacıyla düzenlenen Zeka Oyunları Yarışması'nda Mustafa Necati İlkokulu namağlup gelerek grup liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Bu tür etkinliklerin, öğrencilerin ve okulun vizyonuna katkı sağlayan türde faaliyetler olduğuna değinen Okul Müdürü Ümit Özgüler, başarının sırrının dinamik ve enerjik kadroda olduğunu şu sözleriyle ifade etti; "Zeka Oyunları Yarışması'nda 36 puanla grup lideriyiz. Gruplarda 5 okul bulunuyor ve karşılıklı olarak karşılaşma yapılıyor. Şu anda namağlup bir şekilde, 36 puanla lideriz. 10 grubun karşılaşmasının ardından adım adım finale doğru gidiliyor. Finalde ise Merinos AKKM'de bir müsabaka düzenlenecek. Hedefimiz orada güzel bir sonuç elde etmek. Biz devlet okullarında bir adım atalım, okul tarafından bütün öğrencilere sanal gerçeklik gözlüklerini temin ederek birçok dersimizi akıllı tahta etkileşimi ile işleyelim şeklinde kafamızda bir çalışma fikri var. İnşallah gerçekleştirebiliriz diye düşünüyorum.

Proje bağlamında Barış Manço Kültür Merkezi'nde bir öğretmen-öğrencinin ortak çalıştığı tiyatro gösterisi yapmayı düşünüyoruz. Öğretmen ve öğrencinin aynı sahnede oynadığı bir tiyatro gösterisi ve bir konser fikri aklımızda var. Başarımızı tamamen ekip çalışmasına borçluyuz. Burada genç, dinamik ve istekli bir kadromuz var. Heyecanlı ve bizi her zaman destekleyen, güçlü bir veli grubumuz var. Okulun da kontrol edilebilir butik tarzda bir okul olması bizim birçok çalışmamıza ivme katıyor. Bu açıdan kendimizi şanslı hissediyoruz. En önemlisi kadro. Ekibin dinamik olması. Bizler idareci olarak, öğretmenlerimizden gelen birçok talebin önünü açmak için nasıl yardımcı oluruz diye heyecanla olaya atılıyoruz ve destekliyoruz. Hiçbir zaman ön tıkayacı olmamaya çalışıyoruz." 

''DESTEK OLURSA YAPILAMAYACAK HİÇBİR ŞEY YOK''

Mustafa Necati İlkokulu Müdür Yardımcısı Hakan Alkılınç, daha önce görev yaptığı okulda yöneticilerin kendilerine imkan ve izin vermeyerek pek çok faaliyetin önüne geçtiğini belirterek, mevcut görev yerindeki yöneticiden, öğrencilerden ve velilerden oldukça memnun olduğunu dile getirdi. Gelecek nesillerde başarıyı yakalamanın temelde verilen eğitimle ilgili olduğuna değinen Alkılınç, okulda yapılacak bazı aktivitelerle ilgili bilgi verdi. 

'Uçurtma Şenliği' kapsamında öğrencilerin kendi ürettikleri roketleri uçuracakları bir projeleri olduğunu söyleyen Müdür Yardımcısı, ifadelerinde şu sözlere yer verdi; "Biz, Teknoloji Festivali konusunda biz ilkokul olarak roket yapımı bölümünde başvuru yaptık. Bu bölümde iki öğrencimiz, iki yedek öğrencimiz ve danışman öğretmen olarak ben kendi yakıtını, tasarımını yaparak bir projeyle başvuru yaptık. Bunun öğrenciler faydası, küçük yaşta bilimi sevdirmek oldu. Kendi ürettiğimiz, fırlattığımız bir roketimiz de var. Şimdiki amacımız da bir-iki ay içerisinde velilerimizin de katkılarıyla üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileriyle Uçurtma Şenliği yapmak.

Şenlik kapsamında boş bir alanda roketimizin tasarımını yaptıktan sonra, yakıtını bizim ürettiğimiz, ve yüklemesini yaptıktan sonra uçuşa göndereceğimiz bir projemiz var. Bizim bu bağlamdaki en büyük şansımız, ekibimiz. Bu ekibi de yönlendirecek yenilikçi ve destek veren bir müdür gerekiyor. Önceki çalıştığım okul, bu tarz etkinliklere pek açık değildi. Buradaki yöneticimiz, öğrencilerle öğretmen gelişimine ve teknoloji bağlamında büyük bir destek veriyor. En azından ket vurmuyor. Sonuna kadar destek veriyor. Buradan bütün müdürlere sesleniyorum; Ekibi yönlendirirseniz, destek verirseniz yapılamayacak hiçbir şey yok. Çocuklar zeminden, küçüklükten yetişsin ki gelecekte umut vadetsin."