Bir Hanefi'nin Şafilik'le İmtihanı

Şimdi efendim malumunuz Ceylanpınar günlerimiz tüm hızıyla ve hamdolsun çok keyifli bir şekilde devam ediyor. Fakat ufak tefek kültür çakışmalarının yaşanmaması imkansız ve  bu da işin tuzu biberi.

Erdur her kişi Cuma kılacak. Gittim Cumaya arkadaşlar. İlçenin çoğunluğu Şafi mezhebine mensup.  Bende İstanbul’da hiç Şafi Camisi’ne denk gelmemişim  meğer. Neyse sünneti kıldık müezzini bekliyorum ben Salavat okuyacak ama nerde hoca çıktı minbere esselamun aleyküm dedi önce. Ve aleykümselam dedik sonra müezzin başladı okumaya. Hoca hutbeyi verdi. Sıra kamete gelince hani Hanefilerde düz okunur diyeceğüim mazur görün. İki kere okunan yeri tek okuyor:

 

Allahu ekber Allahu ekber

Eşhedüenlailahe illallah

Eşhedüenle muhammedurresullullah

Hayyel sela

Hayyalel fela

Kadukamütte sela

Kadukamütte sela

Allahu ekber Allahu ekber

Lailahe illallah

 

Şaşkınım, bilmiyorum acemiyim sanki ilk defa namaza durmuş gibi. Hacca gidenler anlatırdı herkes farklı kılıyor diye ama başa gelmeyince dinlemeyle olmuyor.

Neyse efendim hoca Fatiha’yı okudu. Uzun süre sustu. Allah Allah dedim. Sonra başladı zammi sureye, selam vermeye sıra geldi. Esselamualeyküm ve rahmetullah deyince sağa selam verilir. Verilir verilmesine de camide ya 1 ya 2 kişiydik ilkinde selam veren. Cuma’nın farzı biter, isteyen son sünneti, zührü ahırı ve vaktin son sünnetini kılar çıkar değil mi Hanefi mezhebinde. Müezzin başladı ikinci kamete arkadaş. Neyse uyduk imama gene. Sanıyorum vaktin farzını kıldık. Diğer Cuma ben kaçtım farzdan sonra kenarda bi yerde kendi bildiğim yolda devam ettim.

İşin tuhafı arada kalıyorsunuz. Ne yapsam? Ayıp olur mu? Günah mı? Resmen ilk defa namaz kılıyor gibiydim.  

Sonra serde  merak var ya.  Mahalle camisinin imamıyla tanıştım hocam dedim ben Hanefiyim ve şaşkınım bana bi yol göster. Hocam sağolsun anlattı bana:  meğer Fatiha’dan sonra, cemaatte içinden okuyormuş. Hatta hocam ekledi: “ eğer direk başlarsam kızarlar bana”  diye.

Bu anektodlardan sonra gelelim konumuzun özetine: benim yaşım 31 ve bu zamana kadar ne Hanefiyim deme ihtiyacı duydum ne de ben Türk’üm . şimdi ırkçılık için yazmıyorum bunu asla. Ama bu topraklar o kadar zengin ki Güney Doğu Anadolu’da apayrı bir ülke de gibiyim. Kültür farklı, inanç aynı ama uygulama farklı, dil farklı Kürtçe’ye çok karşı olsanızda olmasanızda hiç önemli değil bu. Burada insanlar iki dili, hatta Arapça’da dahil üç dil bir arada konuşuluyor. Şimdi ordan ahkam kesmeyin ortalık gayet sakin, huzur dolu bir ilçe. Herkes kendi işinde gücünde.

Vesselam bir Hanefi’nin Şafi’likle imtihanını geçtik şimdilik. Bakalım devamında neler olacak.

Selam ve dua ile…

 

YORUM EKLE