Beni Kategorize Et!

 Medeniyetleşme yolundaki yürüyüşünü bir türlü tamamlayamamış olan ülkemde, genel kanıdır. İnsanları din, dil          , ırk, başı açık, başı kapalı gibi pek çok konuda kimsenin kimseye karışamayacağı ve insanların bu tür ayrımlar sonucu yadırganamayacağı konusunda hem fikiriz sanırım.

Bu yazıda, bunun tam aksine “beni kategorize et” diyeceğim.  Ülkemizdeki engelli kişi sayısı bir rivayete göre 8, diğer bir rivayete göre ise 12 milyon civarı ve bu nüfusun 3 milyonu çalışmaya elverişli. Engelli sorunlarının en temelinde kanımca detaylı istatistik bilgi eksikliğinden kaynaklanan problemler yatıyor. Yani bu ne demek?

 

Devletimizin ilgili kuruluşlarında şöyle bir bilgi varmı? :

Benim ülkemde toplam 1000 tane engelli var diyelim. Bunun 255’si görme engelli, 267’si spastik engelli, 451’i zihinsel engelli, 27’si de işitme engelli. Rakamlar farazi tabii. Anlatmak istediğim detaylı ve tam bir istatistik lazım. Daha 8 mi 12 milyon mu diye karar veremezken bu var mıdır bilemem ama inşallah vardır diyelim.

Geçtiğimiz Nisan ayında ismi değiştirilip ikincisi yapılan EKPSS (Engelli Kamu Personeli Sınavı) çok olumlu bir girişim. Kategorize etmeden, standart donanıma sahip insanların girdiği KPSS’nin Engelli sürümü. Başarılı da bir sınav oldu. Yerleşen engelli insanlar şu an devlet memuru görevinde hizmet etmekte.

 

Yazımıza bu sınav üstünden gidelim ve yazımızın başlığına ulaşmaya çalışalım. Ak Parti hükümeti bu sınavı çıkardığında ilk kez herkesi kendi kategorisinde değerlendireceğini söyledi ve sınavı; Genel- görme ve işitme, İşitme ve zihinsel olmak üzere 3 kategoride topladı.  Ama genel kategorisini o kadar geniş tuttu ki karambole giden çok oldu. Ne demek istiyor bu adam dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi bu bilgileri somutlaştırmaya çalışalım.

 

 Üniversite mezunu bir tanıdığım vardı. Özel bir şirkette çalışırken rahatsızlandı. Malulen emekli. Kalbinden ameliyat oldu, kapakçıkla yaşıyor, sağlık raporu var, engelli. Sınava girdi, kazandı şu an memur. Ne var bunda diyeceksiniz. Doğru onun da hakkı var ama burada o kişiyle spastik engelli birini eşit şartlarda sınava sokarsanız bu hiç adil olmaz. Ha burada o memur olmasın hakkı yok ben olayım diye değil. Onunda hakkı. Ama eğer sosyal devletsek elimizde istatistiki bilgiler mevcut ise burada –beni kategorize et-. Ata veya atama o ayrı bir durum. Düşük puan aldıysam atama tabii ama kategorize et.

 

Mevcut sisteme spastik engelliler, temel eğitimde genelde sıkıntı yaşıyor. Kendimden biliyorum. Bir sene ilkokula alınmadım, geç başladım. Lisede okula alınmadım, kovuldum. Evet evet bildiğin kovuldum.  Açık Öğretim Lisesini bitirdim. Ortaokul mezuniyet diplomamla, lise diplomam arasında 5 sene var. Üstelik Açık Öğretim demek yalnızlık demek. Tek başına çalışmak demek. Belki çok ölçüt alınmaz ama, engellilerin bir çoğu için tek çıkış yolu Açık öğretim. İnşallah yaşanmıyordur. İnşallah, Volkan abartıyorsun diyorsunuzdur ama inanın yaşadıklarımı anlatıyorum.

 

Eğitim eşitliği vermediğiniz birine, diğer insanlarla üstelik sonradan engelli olan  insanlarla aynı kategoriye sokmak sizce doğru mu? Ben burada haşa onların hakkı değil benim hakkım demiyorum, diyemem de tekrar söylüyorum. Ama pozitif ayrımcılık yapmakla mükellef olması gereken insanlar küçük ayrıntıları dikkate almazsa ve paylaşımı kategorize ederken adaletsiz davranırsa bu doğru olmaz.

 

Kısa bir örnekte özel sektörden verelim. Eleman arıyor ilanı veriyorsunuz ve ilanın şartları da bilgisayar kullanmayı bilen biri olsun.  O kadar dallı budaklı ki hangisini yazsam diye düşünüyorum. Bir spastik engelli için aranılan şartlar yok, ilana bakıyorsunuz adam resmen “engelsiz engelli” arıyor. İki aday gittik diyelim mülakata. İşveren bakıyor Volkan’ı alırsam sadece masa başında oturtabileceğim. Ama diğer adayında raporu var. O da kanunen ihtiyacımı karşılıyor, üstelik birçok işi yapar. E özel sektör adam da haklı. Siz hangi kişiyi tercih edersiniz? Dürüst olun ama, olur mu?

 

Sözün özü;

Raporu olan herkes engellidir. Amenna. Ama engelliler kendi içlerinde kategorize olmadıkça, ağır engelliler her zaman en altta kalacaktır.

 

Bu hafta atama olacak tercihlerimizi vereceğiz ve bekleyeceğiz. Bakalım ne olacak. Dua istiyorum hepinizden.

 

 

Selam ve dua ile

YORUM EKLE