Çift Adres Bildirimi yapan ve Kafası Karışanlar İçin Bu Habere Dikkat

Ardeşen Kaymakamlığı, Çift Adres Bildiriminde Usulsüzlük yapan Vatandaşların, Tek Adres Bildiriminde Bulunması Gerektiğini, Aksi Halde 1.188.00 TL İdari Para Cezasına Çarptırılacağını Söyledi.

Çift Adres Bildirimi yapan ve Kafası Karışanlar İçin Bu Habere Dikkat

Ardeşen Kaymakamlığı Tarafından Vatandaşların Cep Telefonlarına Gönderilen Mesajla, Çift Adres Bildiriminde Bulunan Vatandaşlara Uyarıda Bulunuldu. Mesajda Vatandaşların Ceza Yememesi İçin Tek Adres Bildiriminde Bulunulması Gerektiği , Aksi Halde ise Bin 1.188 TL İdari Para Cezasına Çarptırılacağı İfade Edildi.

İşte O Mesaj; "Sayın Ardeşen'liler. 5490 sayılı kanuna göre, bir kişi birden fazla adres gösteremez. 31 Mart yerel seçimleri için birden fazla adres göstermeleri adına vatandaşlar teşvik edilerek bazı adresler usulsüz olarak köy ve mahallelerde gösterilmektedir. Konu ile ilgili kolluk kuvvetleri tarafından yapılacak kontrollerde birden fazla adres gösterildiği tespit edilenlere 1.188.00 TL idari para cezası uygulanacaktır. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları adına adreslerini doğru, güvenli ve güncel tutmaları önemle duyurulur."

 

Ardeşen Kaymakamlığı’nın çift adres bildirimi noktasında yaptığı ceza uyarısı açıklamasının ardından Ardeşen’de bazı kafa karışıklığı olduğu gözlendi. Ardeşen Belediyesi’nin daha önce yapmış olduğu Çift Adres bildirimine yönelik teşvikini hatırlatan vatandaşlar haber ekibimize ulaşarak konuyla ilgili detayları öğrenmek istedi.

Kaymakamlık ve Belediyenin çift adres bildirimiyle ilgili iki farklı bilgi paylaşıldığını düşünen vatandaşlarımıza kafa karışıklığını ortadan kaldıracak bilgileri paylaşıyoruz.

Ardeşen Kaymakamlığı’nın yapmış olduğu uyarı şehir içi için geçerlidir. Yani Ardeşen sınırları içerisinde usulsüz olarak köy veya mahallede çift adres bildirimi yapanlara 1.188 TL idari para cezası verilecek. 

Ardeşen Belediyesi’nin daha önce yapmış olduğu teşvik ise şehirlerarasını ilgilendiriyor. Yani, ilk adresi Ardeşen’de bulunan vatandaşlar ikinci adresini başka illerde gösterebilirler. Böylelikle Ardeşen’in nüfus artışına bir katkıları olmuş olur. Mesela Ardeşen-Ankara, Ardeşen-İstanbul veya Ardeşen-İzmir gibi… 

Şehirlerarası çift adres bildiriminde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak vatandaşlar bütün özlük haklarını ilk adres olarak belirledikleri yerden alabilecektir. Ayrıca oylarını ilk adreslerinde kullanmak zorundadırlar

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 22:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER